piątek, Marzec 22, 2019

Jak wygląda egzamin na taksówkarza?

0
Jak wygląda egzamin na taksówkarza?

Każda działalność taksówkarska musi zostać zarejestrowana, żeby mogła być uważana za legalną. Żeby zarejestrować działalność należy uzyskać licencję, co wiąże się z koniecznością zdania egzaminu. Jak wygląda test na taksówkarza? Jak uzyskać licencję taksówkarską?

Na te wszystkie pytania, odpowiedzi udzielają specjaliści ze strony Odpowiedzi.com.pl.

Kto może zostać licencjonowanym taksówkarzem?

Są trzy podstawowe warunki, które każda osoba chcąca rozpocząć działalność musi spełnić. Kandydat musi posiadać prawo jazdy kategorii B, ukończyć 21-szy rok życia i cieszyć się dobrym zdrowiem. Badania lekarskie są obowiązkowe i dotyczą każdego, zarówno fizyczne jak i psychologiczne.

Każdy przyszły taksówkarz musi ukończyć szkolenie z zakresu transportu drogowego lub mieć potwierdzenie, że pracował przez co najmniej 5 lat jako zawodowy kierowca. Dodatkowo, kandydat nie może być skazany prawomocnym wyrokiem sądowym.

Jak wygląda test na taksówkarza?

Egzamin na taksówkarza ma formę testu i składa się z 20 pytań jednokrotnego wyboru. Z egzaminu zwolnieni są wyłącznie zawodowi kierowcy, którzy mogą poświadczyć co najmniej 5-letnią karierę zawodową jako profesjonalny, etatowy kierowca. Pozostałe osoby muszą przejść 30-godzinny kurs, którego ukończenie będzie podstawą do wydania odpowiedniego certyfikatu. Ten dokument będzie podstawą do rozpoczęcia działalności taksówkarskiej i potwierdzi naszą wiedzę.

Zakres wiedzy wymagany na egzaminie obejmuje:

 • Zasady i prawa w transporcie drogowym
 • Znajomość topografii miasta
 • Znajomość tras przejazdu
 • Przepisy prawne obowiązujące przy wykonywaniu działalności związanej z przewozem osób
 • Przepisy prawa miejscowego
 • Zagadania podatkowe
 • Zagadnienia z Kodeksu Pracy
 • Higiena pracy, kultura obsługi i bezpieczeństwo pasażera
 • Organy kontroli i zasady postępowania

Jak rozpocząć działalność taksówkarską?

Uzyskanie licencji taksówkarza to dopiero początek przygody. Żeby rozpocząć działalność jako taksówkarz musimy podjąć wiele kroków, żeby zalegalizować działalność i zdobyć odpowiedni sprzęt i dokumenty.

Co należy zrobić, żeby rozpocząć działalność jako taksówkarz?

 • Założyć działalność gospodarczą z punktem PKD 49.32Z – działalność taksówek osobowych
 • Zakupić taksometr, kasę fiskalną, lampy i wszelkie inne oznakowania taksówki.
 • Po zakupieniu taksometru należy go zalegalizować. Można zrobić to jedynie w Urzędzie Miar, co zostanie potwierdzone odpowiednim certyfikatem.
 • Zakupioną kasę należy zgłosić i fiskalizować.
 • Kolejny krok to udanie z samochodem do stacji diagnostycznej. Po potwierdzeniu jego stanu technicznego, musimy zgłosić się do Wydziału Komunikacji i potwierdzić, że pojazd będzie wykorzystywany jako taksówka.

Co położyć na ścianę w przedpokoju?

0
Co położyć na ścianę w przedpokoju?

Elementy dekoracyjne i wykończeniowe w mieszkaniu są dopełnieniem całego wystroju i sprawiają, że czujemy się jak u siebie. W pomieszczeniach użytkowych będą się one jednak zupełnie inne, niż w pokojach typu sypialnia czy salon. W przypadku przedpokoju i korytarza ważne jest nie tylko to, jak wnętrze wygląda, ale także to, aby było łatwe do utrzymania w czystości – w końcu to tutaj zostawiamy buty i odzież wierzchnią, a czasem bardzo łatwo jest zyskać zabrudzenie na ścianie czy podłodze. Jak więc wykończyć przedsionek naszego M, aby był on jednocześnie elegancki, spójny z resztą projektu oraz użyteczny i w razie potrzeby łatwy do wyczyszczenia?

Co położyć na ścianę w przedpokoju, aby się nie brudziła?

Ponieważ przedpokój to pomieszczenie, w którym często pozostawiamy kurtki czy brudne buty, zabrudzeń nie da się uniknąć w stu procentach. Możesz jednak wykorzystać materiały, które znacząco pomogą ci w utrzymaniu porządku w tej części mieszkania. Jeżeli jednak zwykła farba to często za mało, w takim razie co na ścianę przedpokoju zadziała lepiej? Jednym z bardziej oczywistych wyborów jest ułożenie płytek z kamienia, paneli drewnianych lub drewnopodobnych lub po prostu naklejenie tapety. Jeżeli jednak to cię nie satysfakcjonuje, możesz wykorzystać specjalną farbę akrylową o podwyższonej odporności na czyszczenie, beton lub stiuk wenecki. W przypadku małych przestrzeni najlepiej sprawdzą się jasne kolory lub fototapeta, które w naturalny sposób optycznie powiększą przedpokój.

Beton i stiuk wenecki podkreślą nowoczesne wnętrze

Pierwszą rzeczą, na którą powinieneś zwrócić uwagę, jest materiał, jakim planujesz powlec surową ścianę. Możliwości jest naprawdę dużo i często bardzo łatwo utrudnić sobie wybór. Jeżeli jednak lubisz minimalizm i planujesz urządzić swoje mieszkanie w tym stylu, ciekawą propozycją może okazać się beton dekoracyjny na ścianie w przedpokoju. To rozwiązanie szczególnie pasujące do wystrojów w stylu loft, opierających się na jak największym upodobnieniu mieszkania do wnętrz industrialnych, post-fabrycznych. Beton dekoracyjny będzie dobrym dodatkiem do widocznych cegieł czy odsłoniętych rur, ale także – ze względu na swoje właściwości – umożliwi zachowanie porządku w przedpokoju. Nawet jeżeli zdecydujesz się na pozostawienie charakterystycznej tekstury na ścianie, wytarcie zabrudzenia nie będzie stanowiło problemu. Jeżeli beton nie jest w twoim stylu, możesz zdecydować się na stiuk wenecki na ścianę w przedpokoju. Efekt polerowanego marmuru, który można osiągnąć przy wykorzystaniu tego rodzaju farby, będzie idealną zapowiedzią dla mieszkania wykończonego zarówno minimalistycznie, jak i bardziej „na bogato”.

Praktyczne ściany w przedpokoju

Przedpokój to jednak nie tylko pomieszczenie z gołymi ścianami, szafką na buty i wieszakiem na ubrania. Jeżeli lubisz dekorować pomieszczenia, ale planujesz w tym miejscu tylko lustro, możesz w łatwy sposób wykorzystać różnego rodzaju farby lub tynki i inne materiały do stworzenia eleganckich wzorów na samych ścianach. Produkty takie jak farba strukturalna, stiuk czy „pozadzierany” beton architektoniczny stworzą na ścianie ciekawą, jedyną w swoim rodzaju fakturę, działając jak unikatowe dekoracje ścian które nie będą wymagały już żadnych innych dodatków w postaci obrazków, kwiatów czy bibelotów. Wystarczy zaopatrzyć się w odpowiedni do twojego pomysłu produkt i puścić wodze fantazji, tworząc wzór jedyny w swoim rodzaju.

Wiertarka udarowa – wszystko co musisz o niej wiedzieć

0
Wiertarka udarowa - wszystko co musisz o niej wiedzieć

Wiertarka udarowa to sprzęt przydatny w każdym domu. Nie tylko pozwoli ci wykonać otwory w twardych materiałach, ale też świetnie zastąpi inne elektronarzędzia. Poznaj podstawowe informacje o wiertarce udarowej i dowiedz się, w jaki sposób możesz wykorzystać to urządzenie.

Majsterkowanie nie jest twoją największą pasją, a zawodowo jesteś związany z branżą bardzo odległą od budownictwa. Nic więc dziwnego, że nie rozważałeś nigdy zakupu wiertarki udarowej. Uważasz, że to urządzenie nie jest ci do niczego potrzebne, a jego zakup traktujesz tylko jako zbędne obciążenie domowego budżetu. W twojej opinii to sprzęt wyłącznie dla profesjonalistów, zatem podczas prostych domowych napraw na pewno okaże się on nieprzydatny. Jeśli w tym opisie odnalazłeś siebie, musimy wyprowadzić cię z błędu.

Wiertarka udarowa należy do tych elektronarzędzi, które zdecydowanie warto mieć w domu – nawet, jeśli nie masz w sobie żyłki majsterkowicza. Przyda się w wielu sytuacjach, jest stosunkowo łatwa w obsłudze, a kosztów zakupu najbardziej podstawowych modeli nie odczuje mocno nawet dla średnio zasobny portfela. Wiertarki udarowe znajdziesz w sklepie Castorama https://www.castorama.pl/produkty/narzedzia-i-artykuly/elektronarzedzia-przenosne-i-akcesoria/wiertarki-wkretarki-i-mloty/wiertarki.html w przystępnych, zaczynających się już 60 złotych, cenach. Przygotowaliśmy poradnik, z którego dowiesz się, do czego służy wiertarka udarowa, czym różni się od standardowych urządzeń i na co zwrócić uwagę przy jej zakupie.

Podstawowe informacje o wiertarce udarowej

Odpowiedź na pytanie co to jest wiertarka udarowa jest prosta – to urządzenie, które od zwykłej wiertarki różni się obecnością mechanizmu udarowego. Tu z kolei rodzi się następne pytanie – co to jest udar w wiertarce? To nic innego jak system, który generuje miarowe uderzenia przekazywane do urządzenia. W przypadku wiertarek jest on uzyskiwany dzięki specjalnemu układowi zębatek.

Jego zastosowanie wymusza pewne zmiany konstrukcyjne w porównaniu do zwykłych wiertarek. Inne są też wiertła wykorzystywane w tego typu elektronarzędziach – tak zwane widia. Produkuje się je z węglików takich metali jak wolfram lub tytan, co zapewnia ich dużą wytrzymałość. Ta cecha jest bardzo ważna, bo wiertła są poddawane ciągłym zmianom obciążenia. Widia wysokiej jakości przystosowane do parametrów osiąganych przez wiertarki udarowe znajdziesz w sklepie Castorama.

Jak działa wiertarka udarowa? Kluczem do jej prawidłowej obsługi jest dobór odpowiedniego przełożenia. Wolny bieg należy zastosować do prac niewymagających obciążenia – na przykład mieszania farb lub wkręcania wkrętów. Wiercąc w twardszych materiałach musisz dobrać odpowiednio wyższy bieg. Najwyższych obrotów wymaga obróbka stali, betonu lub takich gatunków drewna jak dąb, merbau czy teak. Wartość ta zależna jest także od średnicy otworu. Im ta jest mniejsza, tym większych obrotów należy użyć, by był on dokładny i dobrze się prezentował.

Żeby praca z wiertarką udarową była bezpieczna (zarówno dla ciebie, jak i dla narzędzia) oraz wydajna, warto pamiętać o kilku najważniejszych zasadach:

 • odpowiednia pozycja – twoje ramię powinno znajdować się na osi wiercenia. Jedynie w ten sposób bez zmęczenia rąk wywiercisz precyzyjne otwory;
 • bezpieczna zmiana biegów – może odbywać się tylko przy wyłączonym silniku. Dotyczy to również zmiany kierunku obrotów (uruchamiania biegu wstecznego);
 • niezbędne przerwy – szczególnie ważne są podczas wiercenia na niskich obrotach. Wówczas warto co kilkadziesiąt sekund przerwać pracę i podnieść narzędzie do pozycji pionowej, włączając jednocześnie wysoki bieg. Pozwoli to oczyścić mechanizm z pyłu;
 • prawidłowe wyjmowanie wiertła z otworu – nigdy nie rób tego przy włączonym biegu wstecznym. To najprostsza droga do tego, by uszkodzić wiertło, które w takim przypadku może pozostać w obrabianym materiale;
 • wydajna wentylacja – otwory znajdujące się w obudowie urządzenia nie mogą być zasłonięte podczas pracy silnika, bo grozi to jego przegrzaniem

Kiedy wykorzystywana jest wiertarka udarowa?

Wykorzystanie wiertarki udarowej znacznie poszerza listę prac, które możesz wykonać za pomocą tego narzędzia. Modele takie jak wiertarka udarowa Erbauer o mocy 800W umożliwiają wiercenie nawet w najtwardszych materiałach. Bez większych problemów wykonasz nią otwory w betonie, kamieniu, drewnie egzotycznym czy stali. To umożliwi ci przeprowadzenie domowych napraw we własnym zakresie. Wyposażony w wiertarkę udarową, bez pomocy fachowców zawiesisz szafkę lub półkę, dokonasz modyfikacji mebli itp.

Zastosowanie wiertarki udarowej na tym się jednak nie kończy. Urządzenia tego typu z powodzeniem zastąpią wiele innych elektronarzędzi. Za ich pomocą możesz złożyć meble łączone wkrętami, wymieszać zaprawę lub farbę, a także skuć stare tynki. Kupując wiertarkę udarową zaoszczędzisz więc miejsce w domowej skrzynce na narzędzia. Zamiast kilku sprzętów wystarczy jeden – za to wielofunkcyjny.

Pensja to nie wszystko

0
Pensja to nie wszystko

Mówi się, że pracownik dobrze wynagradzany to pracownik zmotywowany i wydajny. Ważnym elementem wynagrodzenia jest pensja zasadnicza, jednak obecnie na rynku coraz więcej firmy oferuje różnego rodzaju benefity pozapłacowe. By zdobyć dobrego pracownika, a przede wszystkim utrzymać najlepszych ludzi ze swojej kadry warto być konkurencyjnym także w tej materii.

Najczęściej spotykane pozapłacowe elementy wynagrodzenia

Pensja jest bardzo ważna, ale często to pozapłacowe elementy wynagrodzenia mają największą funkcję motywującą, czy budującą lojalność pracowników. Najczęściej na rynku pracy można spotkać się z takimi bonusami dla pracowników jak:

– ubezpieczenie na życie;
– ubezpieczenie zdrowotne lub inne formy dofinansowania opieki medycznej;
– karnety do klubów sportowych, lub karty sportowe;

Zwykle pracodawcy w części albo w całości płacą za takie dodatkowe benefity, często wykorzystując do tego środki zgromadzone dzięki Zakładowemu Funduszowi Świadczeń Socjalnych. Ale dodatkowym bonusem dla pracowników bywają też możliwość skorzystania np. z ubezpieczeń na preferencyjnych warunkach dzięki umowom grupowym.

Oprócz wyżej wymienionych bonusów spotyka się też takie, które pracodawcy oferują tylko wybranej grupie pracowników, najczęściej kadrze kierowniczej i najważniejszym specjalistom. Do takich dodatkowych elementów wynagrodzenia należą telefon czy samochód służbowy, z którego pracownicy w ramach określonych limitów mogą korzystać także do celów prywatnych.

Wszystko w jednym miejscu

Wybierając określoną formę dodatkowego, niefinansowego bonusu pracodawcy często mają problem, jaką powinien on mieć formę, by sprostać oczekiwaniom wszystkich pracowników. Ale na rynku można już znaleźć na to rozwiązanie, są nim tak zwane systemy kafeteryjne. Przykładowo korzystając z platformy Nais (https://nais.pl/) pracodawca pozostawia pracownikowi do dyspozycji pewną pulę środków, którą ten może zrealizować w wybrany przez siebie sposób. Co ważne w takim systemie wachlarz benefitów jest bardzo szeroki. Pracownik ma do dyspozycji nie tylko kartę sportową (Cityfit), ale możliwość zakupu po preferencyjnych cenach różnego rodzaju biletów a nawet kart przedpłaconych do sklepów.

Jaka jest różnica między kredytem a szybką chwilówką online?

0
Jaka jest różnica między kredytem a szybką chwilówką online?Jaka jest różnica między kredytem a szybką chwilówką online?

Potrzebujesz dodatkowych pieniędzy? Masz do wyboru szybką pożyczkę przez internet lub kredyt. Kiedy zawnioskować o pożyczkę, a kiedy o kredyt? Dowiedz się, jakie są główne różnice między tymi produktami.

Jaka praca jest najbardziej dochodowa w Polsce?

0
Jaka praca jest najbardziej dochodowa w Polsce?

Za dużo godzin do zrobienia, za mało płacą, nie przyjmują zaraz po szkole, żądają sporego doświadczenia, nie chce mi się wstawać tak wcześnie, nie chcę robić nadgodzin, umowa śmieciowa jest bez sensu, rejestrowanie w urzędzie pracy jest bez sensu, można pracować „na czarno” i mieć lepszą kasę… Za tak małe pieniądze to ja wolę już wcale nie pracować – znacie to? Mimo wszystko pracujemy i szukamy pracy – choć podobno ciężko to idzie.

Co ciekawe – pracodawcy obniżają obecnie poprzeczki podczas rozmów kwalifikacyjnych – na które… mało kto przychodzi. Dlaczego? „Bo patologia woli siedzieć w domu na zasiłku i nie myśli o tym, z czego będzie żyć na emeryturze” – no niestety… tak to u nas wygląda.

My jednak nie o tym. Chcemy Wam przedstawić najlepsze stanowiska pracy w Polsce. Oto i one:

Ranking najlepiej opłacanych zawodów w Polsce

 1. Kontroler finansowy (około 9 000 brutto) – osoba na takim stanowisku zajmuje się nadzorowaniem finansów w firmie. Prowadzi nadzór nad księgowością, przeprowadza sprawozdania finansowe, ocenia sytuację firmy i doradza w zakresie obniżania kosztów. Jasno mówiąc – robi wszystko by szef firmy zarabiał jak najwięcej i by firma wciąż się rozwijała.
 2. Key account manager ( 8 500 brutto) – osoba na takim stanowisku zajmuje się kontaktem z najważniejszymi klientami, którzy przychodzą di firmy. Opiekuje się nimi, doradza im, ale też negocjuje z nimi warunki sprzedaży danych usług czy produktów.
 3. HR business partner (około 7 800 brutto) – zajmuje się w firmie strategią zarządzania pracownikami, zresztą nie tylko bo również wdraża i nadzoruje tę strategię.
 4. Project manager (7 700 brutto) – Jak sama nazwa wskazuje, osoba na tym stanowisku jest odpowiedzialna za planowanie i realizację danego projektu w firmie. Jesteś kierownikiem, więc masz sporą odpowiedzialność.
 5. Brand manager (około 7 500 brutto) – innymi słowy – menedżer do spraw marki. Osoba na tym stanowisku odpowiada za promocję firmowych produktów.
 6. Radca prawny (7 200 brutto) – zadaniem osoby na tym stanowisku jest oczywiście reprezentowanie swoich klientów przed sądami czy urzędami a także udzielaniem pomocy prawnej. Osoby na tym stanowisku prowadzą sprawy takie jak: gospodarcze, administracyjne, pracownicze, cywilne a także rodzinne.
 7. Specjalista ds. bezpieczeństwa IT ( około 7 000 brutto) – Osoba na tym stanowisku zajmuje się w firmie bezpieczeństwem fizycznym jak i obszarem logicznym. Bankowość, ubezpieczenia, usługi finansowe różnego typu – to w tych branżach szukają pracowników na takie stanowiska.
 8. Programista (około 6 000 brutto) – Branża ta obejmuje wiele funkcji. Do zadań programistów, między innymi należą: tworzenie programów, ich testowanie i udoskonalanie.
 9. Analityk finansowy (około 5 500 brutto) – uczestniczy on w przygotowaniu rocznego budżetu firmy. Tworzy wieloletnie plany, prognozy i nadzoruje je.
 10. Inżynier do spraw jakości (5 200 brutto) – kontroluje proces produkcji, ma za zadanie zapewniać najwyższą jakość towarów. Pracowania planów kontroli, dopuszczanie do produkcji, analizy i badania laboratoryjne prowadzenie dokumentacji… – to jedne z wielu zadań dla osób, które obejmują to stanowisko.

źródło: polskiepornole.pl

Tablica korkowa i jej niewykorzystany potencjał

0
Tablica korkowa i jej niewykorzystany potencjał

Jeszcze mało się o niej słyszy, a cała uwaga skupiona jest zazwyczaj na nowoczesnych technologiach i rozwiązaniach. Na szczęście powraca moda na to, co staromodne, oldskulowe i naturalne. W tym przypadku potencjał tablicy korkowy jest wykorzystany w 100%, o czym możesz przekonać się czytając nasz poniższy artykuł. Sprawdź, na ile sposobów można użytkować tablicę korkową, w jakich miejscach i z jakim zastosowaniem. Obiecujemy, że dowiesz się od nas wielu ciekawych rzeczy, które zainspirują Cię do zmian we wnętrzu domu czy biura.

Jak dobrze oświetlić salę konferencyjną?

0
Jak dobrze oświetlić salę konferencyjną?

Sala konferencyjna to miejsce pracy, ale pełni też rolę wizytówki firmy – tutaj zapraszamy gości, prowadzimy biznesowe rozmowy, prezentacje, firmowe szkolenia i konferencje. Warto zastosować nowoczesne rozwiązania, gdyż właściwe oświetlenie sali konferencyjnej buduje nastrój i ułatwia kontakty międzyludzkie, wpływa też na komfort i koncentrację pracowników.

Kusząca pożyczka, ale czy wiarygodna firma? – jak sprawdzić uczciwość firmy w sieci?

0
Kusząca pożyczka, ale czy wiarygodna firma? - jak sprawdzić uczciwość firmy w sieci?

W sieci funkcjonuje kilkadziesiąt firm pozabankowych i drugie tyle pośredników, nie wspominając o stronach, przez które również można zaciągnąć pożyczkę. UOKiK co jakiś czas ostrzega nas przed firmami, które kuszą pożyczkami, ale zajmują się wyłudzaniem danych. Niestety internet przyspieszył załatwienie wielu spraw, w tym pozyskanie pożyczki, ale oszuści nie mogą odmówić sobie skorzystania, gdy nadarza się okazja z niewiedzy klientów. A samo sprawdzenie firmy nie zajmie Ci dłużej niż 5 minut. O tym dlaczego warto i jak to zrobić, dowiesz się poświęcając chwilę na dalszą lekturę.

Jak kantory internetowe dbają o bezpieczeństwo

0
Jak kantory internetowe dbają o bezpieczeństwo

Trudno przecenić zalety kantorów internetowych, które zapewniają oszczędność pieniędzy i są proste w obsłudze. Za ich pośrednictwem można wymienić walutę znacznie taniej niż w kantorach tradycyjnych czy bankach. Jednak to nie wszystko, ponieważ do korzystania z usług kantorów internetowych zachęca także bezpieczeństwo transakcji. Dzięki temu można mieć pewność, że powierzone środki są w dobrych rękach i zostaną wymienione po ustalonym kursie. Kantory internetowe dbają o to, aby pieniądze ich klientów były bezpieczne, ponieważ od tej kwestii zależy ich wiarygodność.

ZOBACZ TEŻ