Jak złożyć wniosek o dotacje unijne? Poradnik, co zrobić krok po kroku

Fundusze europejskie płyną do Polski szerokim strumieniem już od kilkunastu lat. Trudno sobie wyobrazić, jak wyglądałby nasz kraj, gdyby nie to potężne wsparcie finansowe. Z dotacji unijnych korzystają nie tylko samorządy, które dzięki środkom mogą budować drogi, szpitale, szkoły, przedszkola, hale sportowe, czy upiększać przestrzeń publiczną. W aktualnej perspektywie finansowej 2014-2020 wciąż wiele środków jest do wydania także dla przedsiębiorców chcących rozwijać swoją działalność – poniżej wyjaśniamy, jak się o nie ubiegać, by móc dzięki nim zrealizować ambitne plany rozwoju swojej firmy.

Krok 1: Określenie potrzeb

Fundusze unijne są rozdzielane na konkretne cele w ramach kilkunastu różnych programów krajowych i regionalnych. O wsparcie można się ubiegać w drodze przystąpienia do określonego konkursu.

Pierwszym zatem krokiem na drodze pozyskania funduszy jest sprecyzowanie, na co się ich potrzebuje. W przypadku firm może być to np.: zakup rzeczowych aktywów trwałych, wdrożenie innowacji technologicznej, wprowadzenie na rynek nowego produktu lub usługi, ekspansja na rynki zagraniczne itp.

Warto pamiętać, że kluczową częścią wniosku jest dokładne opisanie celu, na który chce się pozyskać fundusze. Powinien on więc być dobrze przemyślany i łatwy do „obronienia” przed komisją.

Mając już pomysł, na co chce się pozyskać fundusze europejskie, należy także w przybliżeniu określić ich wysokość oraz formę. Warto wiedzieć, że przedsiębiorstwa mogą ubiegać się nie tylko o bezzwrotne dotacje, ale również o pomoc zwrotną w postaci np. pożyczki na preferencyjnych warunkach.

Krok 2: Opracowanie wstępnego projektu inwestycji

Jest to w zasadzie kontynuacja kroku nr 1, która polega na bardziej precyzyjnym opisaniu inwestycji, na którą chce się uzyskać dotacje unijne. Opracowanie wstępnego projektu będzie pomocne nie tylko przy wypełnianiu wniosku, ale ułatwi także wybór odpowiedniego programu i konkursu.

Na tym etapie warto skupić się na sprecyzowaniu celu inwestycji, określeniu sposobu i czasu jej realizacji, a także jakie rezultaty ona przyniesie. Warto tu nadmienić, że skorzystanie z dotacji zwykle wymaga posiadania wkładu własnego – przed złożeniem wniosku warto więc się zastanowić, czy będzie można spełnić ten warunek.

Krok 3: Wybór odpowiedniego programu i konkursu

Na tym etapie pojawiają się najczęściej pierwsze problemy. I trudno się dziwić – na oficjalnym Portalu Funduszy Europejskich wyszukiwarka dotacji pokazuje w sumie przeszło 3000 możliwości wsparcia! Same Jednostki Samorządu Terytorialnego mogą wybierać spośród przeszło 600 możliwości, a mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa z ponad 100.

Niestety należy wziąć pod uwagę także fakt, że poszczególne nabory konkursowe w ramach programów pojawiają się cyklicznie co jakiś czas i mają ograniczony czas na składanie wniosków. Może się więc zdarzyć, że aktualnie nie będzie odpowiedniego konkursu pasującego do danej inwestycji, lecz pojawi się on np. za 2-3 miesiące.

Specjaliści radzą więc, aby już na tym etapie rozważyć skorzystanie z pomocy wyspecjalizowanej firmy, która nie tylko pomoże w dopasowaniu odpowiedniego programu do inwestycji, ale także zapewni późniejsze wsparcie przy opracowaniu biznesplanu, przygotowaniu dokumentacji i wniosku o dotację, czy rozliczeniu inwestycji. Więcej na temat tego rodzaju usług można przeczytać na stronie jednej z takich firm – Subito Advising, zajmującej się doradztwem już od przeszło 10 lat.

Krok 4: Złożenie wniosku

Złożenie wniosku o dotację to najtrudniejszy etap ubiegania się o dofinansowanie. Wymaga on dużego zaangażowania, wiedzy oraz solidnego przygotowania. Wniosek powinien spełniać nie tylko wymogi formalne określone w warunkach konkursu, ale przede wszystkim być dobrze uzasadniony i przekonujący.

Najważniejszymi elementami wniosku są m.in. opis projektu, studium jego wykonalności, biznesplan oraz oszacowanie wydatków. Bardzo ważne jest, by przedstawić opłacalność i uzasadnić cel inwestycji – musi ona wymiernie wpłynąć na przyszłą działalność przedsiębiorstwa czy instytucji, czyli przynieść konkretne korzyści.

Krok 5: Realizacja projektu i jego rozliczenie

Jeśli wniosek o dotację zostanie pozytywnie rozpatrzony, na beneficjenta oprócz finansowego wsparcia czeka szereg obowiązków związanych z realizacją projektu i rozliczeniem się z uzyskanej formy wsparcia. Należy między innymi prowadzić szczegółową dokumentację wydatków, która przyda się do oficjalnego rozliczenia projektu. Warto także pamiętać, że realizacja inwestycji powinna przebiegać zgodnie z wcześniej przedstawionym harmonogramem prac.

Jak widać, skorzystanie z funduszy europejskich nie jest proste – z pewnością wymaga dużego zaangażowania i cierpliwości, ale także pewnej wiedzy i doświadczenia. W aktualnej perspektywie budżetowej na lata 2014-2020 popyt na dotacje jest wyjątkowo duży, a co za tym idzie, uzyskanie wsparcia jest dużo trudniejsze niż kiedyś. Z pewnością kluczem do sukcesu, czyli skutecznego otrzymania dotacji, jest solidne przygotowanie wniosku. Na szczęście to trudne zadanie można po prostu powierzyć doświadczonym specjalistom, którzy zrobią wszystko, by akurat nasz wniosek okazał się lepszy od wniosków konkurentów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here