Jeszcze kilka dekad temu nikt nie wyobrażał sobie, że swoje skrzętnie gromadzone zaskórniaki przewidziane na czarną godzinę powierzy jakiejś firmie, która oszczędnościami naszego życia będzie obracała. W dzisiejszych czasach natomiast chyba mało kto decyduje się natomiast na prastare zwyczaje polegające na przechowywaniu zebranych funduszy w śwince skarbonce czy potocznie mówiąc – w skarpecie. Nie ma się co dziwić, że tak modne stały się banki, które stanowią pewność przechowywania bezpiecznie naszych oszczędności, a także opcję realizacji wygodnych transakcji bezgotówkowych. Zanim jednak zdecydujesz się na otwarcie rachunku bankowego w jakiejś placówce, koniecznie powinieneś dokonać gruntownej selekcji, wybierając taki rodzaj punktu bankowego, który będzie dla Ciebie w swej ofercie optymalny.

Konta osobiste – jak wybrać najlepsze?

Wskazówką, jaką w pierwszej kolejności Państwu proponujemy jest porównanie. Musisz zestawić ze sobą aktualne propozycje wysuwane przez banki, aby zdecydować się na taki typ oferty, która z Twojej perspektywy będzie korzystna. Zacznijmy zatem od ustalenia jasno i konkretnie – w jakim celu chcemy posiadać planowane konto bankowe. Inne będą standardy wymagane dla konta konsumenta, który dokonuje regularnych wpłat, a więc, który potrzebuje aby placówka dysponowała wpłatomatami, za pośrednictwem jakich można wpłacać gotówkę bezpośrednio na swoje konto wirtualne. Zupełnie odmienne okażą się natomiast oczekiwania klienta, który jest emerytem i z konta korzysta rzadko, a jest mu ono potrzebne w zasadzie tylko po to, aby tam trafiały jego świadczenia emerytalne wypłacane przez ZUS miesiąc w miesiąc. Jeszcze inna kwestia to na przykład konto studenta, który otrzymuje stypendium naukowe czy socjalne i pieniądze z tego tytułu muszą gdzieś trafiać, ale młody człowiek nie ma odpowiednich środków pieniężnych na regulowanie kosztów utrzymania drogich kont, więc będzie potrzebował tańszej alternatywy z jak najmniejszymi opłatami.

W zależności od tego, jakie są zatem preferencje i zapotrzebowanie konsumentów instytucji bankowych, możemy wydzielić szereg rozmaitych rodzajów kont bankowych. Wśród nich wyróżnia się między innymi te najbardziej powszechne, a więc konta osobiste. Są to standardowe konta bankowe, a więc obsługują one rachunki przeznaczone dla indywidualnych konsumentów. Można je na przykład prowadzić indywidualnie, ale także jest sposobność ich zespolenia z wieloma innymi występującymi w ofertach bankowych usługami- młodzieżowych kont, studenckich, premium itd. Jeszcze inna forma kont to tak zwane konta firmowe, a więc typowe dla jakichś organizacji, podmiotów gospodarczych typu rozmaite przedsiębiorstwa, a także stowarzyszeń czy instytucji. Musimy też wspomnieć o coraz popularniejszych wraz z biegiem czasu kontach walutowych, jakie są przeznaczone do realizowania transakcji o charakterze międzynarodowym. Przeważnie chodzi o transakcje w euro, ale także w funtach, dolarach oraz frankach szwajcarskich.

Wybierania konta osobistego koniecznie powinniśmy więc uzależniać od naszych potrzeb oraz indywidualnych upodobań. Weźmy pod uwagę oczywiście kwoty należne za prowadzenie rachunku. Niektóre banki proponują oferty bazujące na darmowych kontach pod pewnymi warunkami – najczęściej regularnymi wpłatami na dane sumy pieniężne. Dla osoby pracującej i regularnie otrzymującej wynagrodzenie, raczej nie powinno to stanowić problemu i taka promocja z jego perspektywy będzie jak najbardziej odpowiednia. Podobnie wtedy, kiedy za darmo można prowadzić konto wówczas, gdy w miesiącu systematycznie przeprowadzi się określoną ilość transakcji bezgotówkowych. O ile nasze konto nie ma być tylko w teorii, ale chcemy z niego aktywnie korzystać, warto taką opcję również rozważyć.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here