Mechanizm podzielonej płatności w walce z oszustami podatkowymi

Wszyscy przedsiębiorcy, którzy prowadzą własne firmy muszą orientować się w szeregu ważnych z punktu widzenia kierowania biznesem sektorach. Już dawno minęły bowiem czasy, w których właściciel firmy od czasu do czasu jedynie doglądał własnej działalności i jedyne co musiał robić to po prostu czerpać zyski. Jeszcze kilkanaście lat temu z resztą zwykło mówić się, że na szefa zarabiają jego pracownicy.

Dziś takie podejście odeszło do lamusa i osoba zarządzająca czy to małą firmą czy też dużym przedsiębiorstwem musi orientować się w dziedzinie finansów, podatków czy też przepisów prawnych. Niestety nieznajomość prawa z któregokolwiek zakresu może być dla niego bardzo szkodliwa. Ostatnimi czasy bardzo dużą popularność zyskuje pojęcie płatność split payment. Jest to stosunkowo nowe rozwiązanie, które wprowadził nasz polski rząd, które ma na celu eliminacji wszelkich patologii związanych z nieuczciwym rozliczaniem podatku VAT. Taki mechanizm podzielonej płatności ma za zadanie niwelować straty jakie odczuwa budżet państwa na tego typu nielegalnych praktykach. A trzeba przyznać, że walczyć jest z czym. Jak bowiem pokazują fachowe analizy ekonomistów wszelkie nadużycia w tym zakresie kosztują państwowy budżet niemalże tyle, ile obecnie przeznaczane jest na program 500 plus. Jak więc widać skala nadużyć była wyjątkowo duża więc nic dziwnego, że prawodawcy postanowili w końcu coś z tym zrobić.

Płatność split payment polega na niczym innym jak tylko na pewnego rodzaju dywersyfikacji środków finansowych pochodzących ze wszelkich transakcji. Model ten zakłada, iż środki pieniężne od kupującego trafiają w dwa miejsca. Pierwszym z nich jest oczywiście rachunek sprzedawcy natomiast drugim to dedykowane konto podatkowe. Dzięki temu do minimum ograniczone jest ryzyko wszelkich nadużyć bowiem nieuczciwi przedsiębiorcy nie mają możliwości kontaktu z tymi środkami. Warto dodać także co zyska przedsiębiorca stosujący split payment. Korzyści jest całkiem sporo a wśród nich wymienić można na przykład brak ryzyka sankcji grożących za niewłaściwe rozliczenia podatku VAT, które w prawodawstwie są bardzo dotkliwe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here