Najczęstsze usterki komputerowe

Każdego dopada ta chwila, gdy komputer nie działa zgodnie z oczekiwaniami. Jest to frustrujące i powoduje problemy w tym straty finansowe czy nawet utratę bezcennych zdjęć i innych plików. Jakie są powszechne problemy występujące na komputerach osobistych, a także laptopach?

Rozpoznawanie typów usterek jest trudne, ponieważ wymaga wiedzy na temat komputerów od strony sprzętowej i programowej. Z tego powodu warto interesować się tymi tematami i śledzić portale powiązane z branżą informatyczną w celu zdobycia wiedzy. Natomiast wśród często spotykanych problemów znajdują się takie kłopoty jak:

Nie działa gra lub program

Należy najpierw sprawdzić wymagania sprzętowe podane przez jego producenta, ponieważ ich niespełnienie może wywołać problemy w trakcie używania danego programu lub nawet uniemożliwić jego uruchomienie. Kolejną rzeczą jest sprawdzenie źródła pochodzenia, ponieważ nieoficjalne ścieżki dystrybucji mogą zawierać wersje zmodyfikowane, które mogą być niebezpieczne i działać inaczej od wersji udostępnionych prosto od producenta danego oprogramowania. Generalnie w trakcie nieudanej próby uruchomienia programu powinien nam wyskoczyć błąd. Jego wpisanie w wybraną przez nas wyszukiwarkę internetową powinno wyświetlić nam powód w postaci specjalnego kodu lub komunikatu. Jest duża szansa, że ktoś już podał rozwiązanie problemu na jednym z wielu forów internetowych. Czasami może być wymagane nawet ponowne zainstalowanie systemu operacyjnego.

Komputer się nie uruchamia

Jest to różnie rozumiane, ponieważ komputer może całkowicie się nie uruchamiać lub sygnalizować to w określony sposób. Czasami przyczyną mogą być zaśniedziałe złącza na płycie głównej, uszkodzenia lub po prostu poluzowane okablowanie. Natomiast w innym przypadku komputer może nam wyświetlić komunikat. Jeśli problemem jest system operacyjny, wówczas wyświetli się nam jakiś komunikat lub tzw. bluescreen. Natomiast w przypadku problemów sprzętowych możemy usłyszeć krótkie komunikaty dźwiękowe lub określony kod błędu. W Internecie znajduje się wiele poradników od nawet producentów komputera, które krok po kroku przeprowadzą nas przez proces naprawy. Czasami może być wymagana naprawa lub wymiana określonego podzespołu komputerowego, a czasami wykonanie drobnej czynności w tym zmiany jakiejś opcji w BIOS-ie. W przypadku problemów często pomaga zresetowanie jego ustawień poprzez wskazówki z instrukcji płyty głównej.

Spadek wydajności komputera

Jest to jeden z najtrudniejszych problemów do zdiagnozowania powodu usterki. Przede wszystkim należy przeprowadzić odpowiednią konserwację systemu operacyjnego oraz jego podzespołów. Od strony samego systemu operacyjnego, to należy regularnie defragmentować dyski twarde, usuwać niepotrzebne pliki i programy oraz ewentualnie wyczyścić rejestr systemu Windows. Jednak duże spadki wydajności komputera najczęściej wynikają z problemów wywołanych przez wirusy komputerowe.

Natomiast od strony sprzętu fizycznego problem wywołują m.in. wysokie temperatury i w rezultacie – przegrzewanie się karty graficznej lub procesora. Z tego względu należy wymienić pastę termoprzewodzącą i termopady karty graficznej. Ponadto należy wykonać wyczyszczenie wnętrza komputera/laptopa z kurzu i innych zanieczyszczeń, ponieważ one utrudniają pracę m.in. wentylatorów wewnątrz komputera i powodują również głośną pracę naszego urządzenia. Spadek wydajności działania naszego urządzenia to również inne przyczyny, jednak one wymagają diagnostyki przy użyciu programów do diagnostyki komputera.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here