Wybieramy odzież firmową

0
1249

Kelnerzy oraz barmani stanowią „wizytówkę” lokali oraz niejednokrotnie mają istotny wpływ na pierwsze wrażenia gości; estetyczna odzież gastronomiczna z firmowym nadrukiem przyczynia się do owego, żeby poczucia te były dobre. Właściwie dopasowany ubiór ma również istotne znaczenie dla komfortu pracy zespołu.

Okrycia głowy w gastronomii

Przeróżnego typu okrycia głowy w branży gastronomicznej są jednakowo istotne, co np. w budownictwie. Idzie przede wszystkim o czystość pracy, gdyż żaden konsument nie chciałby odnaleźć we własnym daniu włosa należącego do kucharza bądź kelnera. Dostępne czapki kucharskie mają mnóstwo typów. Standardowe budyniówki lub czapki papierowe stopniowo stają się bardziej elementem stylizacji niż metodą ochrony, lecz za to jeszcze powszechniej można napotkać pracowników branży gastronomicznej w furażerkach czy bandanach. W pracy w kuchni nadal sprawdzają się również doskonale znane czepki i czapki z siatką, pod jaką ukryć można chociażby długie włosy.

Odzież dla gastronomii – najistotniejsze właściwości

Ciekawostką jest, iż każdego dnia w Polsce otwierany jest różny lokal gastronomiczny. Wniosek z owego faktu jest ważny dla formy zarządzania przedsiębiorstwa. Konkurencja na rynku jest duża, natomiast odnalezienie niszy, jaka wyróżni lokal spośród pozostałych, zupełnie nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Niezwykle istotnym jest, żeby stworzyć, natomiast potem zachować całą harmonię przedsięwzięć podejmowanych w obszarze: kuchni, wystroju pomieszczenia i odzieży firmowej.

Znakowanie oraz pielęgnacja odzieży gastronomicznej

Jak doskonale wiemy, odzież używana poprzez pracowników restauracji jest oczyszczana parę razy w tygodniu zatem poza zapewnieniem doskonałej klasy ubrań należałoby dopasować technologię znakowania do trudnych warunków. Najskuteczniejszymi metodami, jakie idealnie sprawdzą się w gastronomii są haft komputerowy i sitodruk więc techniki odznaczające się dużą wytrzymałością na pranie oraz wycieranie. Doskonale także poinstruować ludzi odnośnie samej pielęgnacji odzieży oraz znakowania, pranie w temperaturze większej aniżeli 60 stopni może rozciągnąć włókna bawełniane, po czym odzież rozpoczyna tracić własny pierwotny kształt.

Artykuł powstał na podstawie informacji dostępnych na stronie https://www.maroni.pl/.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here