Jak zagospodarować garaż?

Garaż stanowi nie tylko miejsce do przechowywania samochodu, ale również rowerów czy narzędzi i sprzętów ogrodniczych. Jak zagospodarować garaż? O czym warto pamiętać? O tym wszystkim przeczytacie w poniższym artykule. Zachęcamy do lektury!

Wymiary to podstawa   

Zagospodarowanie przestrzeni garażu zależy nie tylko od wymiarów samochodu, ale także kilku innych czynników. Ważne jest zadecydowanie, jaką funkcję będzie spełniać. Czy tylko sam samochód będzie w nim stał, czy też chcemy mieć dodatkowy kącik na narzędzia? Minimalne wymiary garażu określone w przepisach to 2,7×5,5 m, ale nie pozwolą one na wygospodarowanie dodatkowej przestrzeni. Przy szerokości garażu wynoszącej co najmniej 5 m, przy bocznej ścianie znajdziemy miejsce na rowery czy narzędzia ogrodowe. Mały warsztacik na tylnej ścianie umożliwia już pomieszczenie o długości 7 m. Wybierając projekt garażu do budowy pomyślmy także o przyszłości. Może za kilka lat będziemy chcieli zamienić samochód na większy?

Brama – istotny element?   

Rodzaj bramy ma znaczące oddziaływanie na jego funkcjonalność. Z tego względu należy zastanowić się nad jego wielkością i sposobem otwierania. Bramy rozwierane pomogą nam lepiej wykorzystać miejsce wewnątrz garażu, ale są mniej wygodne w użytkowaniu. Z kolei bramy uchylne i segmentowe są łatwiejsze w obsłudze, ale zajmują więcej miejsca w strefie wjazdu.   

Jeżeli pod sufitem zamierzamy podwiesić sprzęty, to nie zapominajmy, że haki na nie powinny znajdować się poza strefą zasięgu bramy, czyli około 150-200 cm od bramy.  

Pomysły, pomysły…   

W garażu możemy wykorzystać nie tylko podłogę. Pamiętajmy także o ścianach i suficie. Można tam umieścić narzędzia ogrodnicze czy rowery. Płaskie i duże przedmioty (np. bagażnik samochodowy, rower) możemy podwiesić pod sufitem. Przy takim rozwiązaniu trzeba uważać, żeby przy zdejmowaniu sprzętu nie uszkodzić samochodu. Wskazane jest zachowanie odpowiedniej odległości, co najmniej 90 cm. Pamiętajmy także o solidnym zamocowaniu, warto wybrać haki i zaczepy specjalnie przeznaczone dla poszczególnych sprzętów.   

Jeżeli posiadamy odpowiednie miejsce to przy ścianach możemy zamontować metalowe półki czy regały gospodarcze. Są one trwałe, a także poprawiają funkcjonalność garażu.   

Urządzenie garażu

Chcemy zagospodarować nasz garaż i już mamy pomysł, jak to zrobić. Jednak na naszym koncie brakuje oszczędności na ten cel… Czy musimy porzucić nasze plany? Pomocne mogą się okazać pożyczki online. Są one nie tylko szybko dostępne, ale ich spłata dostosowana jest do naszych możliwości. Pamiętajmy jednak, żeby pożyczki online zaciągać odpowiedzialnie. W przyszłości wymagają one spłaty. Z tego względu dokładnie zastanówmy się, czy pożyczki online nie będą stanowiły zbyt dużego obciążenia dla naszego budżetu domowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here