Na co zwrócić uwagę przy wyborze kierunku studiów?

Decyzja o wyborze studiów jest bardzo ważna, ponieważ przesądza o naszym dalszym życiu i karierze zawodowej. Dlatego przed jej ostatecznym podjęciem warto wziąć pod uwagę kilka kryteriów, które ułatwią nam analizę tak, aby dokonać świadomego, ale też najlepszego wyboru.

Popularne kierunki studiów a rynek pracy         

Podstawowym błędem popełnianym przy wyborze studiów jest kierowanie się modą. W praktyce okazuje się, że popularne kierunki nie zawsze są lepsze. Duża liczba absolwentów tych samych kierunków sprawia, że rynek pracy jest przesycony i zwyczajnie brakuje zajęcia dla wszystkich. Warto zwrócić uwagę na statystyki, aby sprawdzić jakie zawody są rzeczywiście potrzebne i jakie umiejętności są cenione przez pracodawców.

Żyjemy w starzejącym się społeczeństwie, co sprawia, że rośnie zapotrzebowanie na takie zawody, jak pielęgniarz. Problem ten dotyczy również innych krajów Europy ze względu na wciąż niewystarczającą liczbę opiekunów osób starszych. W świetle tych faktów duży potencjał ma taki kierunek jak pielęgniarstwo – studia pozwalają nie tylko opanować praktyczne umiejętności, ale również teorię konieczną do wykonywania tego zawodu.  Na studiach jest nauczana niezbędna teoria z takich dziedzin jak: fizjologia, anatomia, psychologia, czy pedagogika.

Rodzaj studiów

Jako przyszli studenci stoimy nie tylko przed wyborem kierunku studiów, ale również trybu studiowania. W dzisiejszych czasach formuła studiów dziennych już się nie sprawdza, ponieważ młodzi ludzie szybciej wkraczają na rynek pracy niż pokolenie ich rodziców. Świadomość pokolenia Y i Z, a także wymagania pracodawców sprawiły, że największą popularnością cieszą się obecnie studia niestacjonarne. Co jednak w sytuacji, gdy mieszkamy za granicą? W tym przypadku dojazdy nawet na co dwutygodniowe zjazdy stanowią trudność i wiążą się z wydatkami.                           

Na szczęście nastały czasy nowych technologii, a wraz z nimi możliwość studiowania przez Internet. Jest to doskonała opcja szczególnie dla osób mieszkających poza granicami kraju. Takie studia proponuje PUW – Polski Uniwersytet Wirtualny. Duże doświadczenie i profesjonalna kadra dydaktyków to nie jedyne atuty. Największym z nich jest szeroka oferta edukacyjna, która nie ogranicza się jedynie do popularnych kierunków. Coraz więcej osób decyduje się na mniej popularne studia – bezpieczeństwo wewnętrzne jest jednym z takich przykładów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here