Współczesna gospodarka nie może obyć się bez licznych niezbędnych elementów, od tych drobnych po bardzo duże. We współczesnym transporcie, gdzie towary przesyła się z jednego końca świata na drugi, liczy się właśnie dobór odpowiednich narzędzi do tego, aby był on przeprowadzany szybko i sprawnie. I to właśnie transport nie może się obyć bez tak ważnego wyposażenia, jakim są palety. Są one niezbędne zarówno w transporcie na olbrzymie odległości, jak i do przewożenia towarów na odległość kilku metrów.

Każdy, kto ma choć trochę do czynienia z branżą, wie, że w użytku dominują palety drewniane. Drewno, jako tani i łatwy w odróbce budulec, znalazł zastosowanie również w produkcji palet. Coraz większą część rynku stanowią jednak palety wykonane z tworzyw sztucznych. Możliwości, jakie daje tworzywo sztuczne sprawia, że można wykonać paletę bardziej praktyczną od drewnianej. I to właśnie zalety plastiku przekładają się na to, że palety z plastiku w wielu branżach, u licznych użytkowników i w wielu miejscach wyparły palety zrobione z drewna.

Nowoczesne palety z tworzywa sztucznego i ich funkcjonalność

Choć łatwe w obróbce, drewno nie jest tak plastycznym materiałem, jak tworzywa sztuczne, w tym polipropylen używany głównie do produkcji palet. Dlatego palety drewniane, choć występują w kilku rozmiarach, zawsze mają niemal identyczną formę. W przeciwieństwie do drewnianych, palety z plastiku mogą mieć bardziej wyszukane kształty, a tym samym być bardziej praktycznymi dla użytkownika. W ich przypadku dużo łatwiej jest wykonać palety o mniejszych rozmiarach. Paleta drewniana zazwyczaj ma taką samą wagę lub przynajmniej mieści się w pewnych granicach, natomiast paleta z tworzywa sztucznego może być wykonana na różne sposoby. Tam, gdzie istotna jest waga, można stosować lekkie palety ażurowe, a gdzie wymagana jest duża odporność na działanie ciężarów czy naprężenia, palety pełne. To sprawia, że palety plastikowe mogą być dużo lżejsze.

Zalety palet z tworzywa sztucznego

Polipropylen używany do produkcji palet plastikowych to jedno z najbardziej praktycznych tworzyw sztucznych dostępnych na rynku. Poza wagą, jest odporny na wiele czynników zewnętrznych, na które nie jest odporne drewno. Jednym z nich jest na przykład wilgoć. Paleta z tworzywa sztucznego nie nasiąka wodą, a tym samym nie zwiększa swojej wagi. Nie ulega też rozkładowi wskutek działania wody. Często palety używane są w wilgotnym środowisku lub narażone na działanie deszczu. W takiej sytuacji nowoczesne palety z tworzywa będą bardziej praktyczne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here