Sprzęty laboratoryjne

Nowoczesne laboratoria biologiczne, medyczne, chemiczne i liczne inne nie mogą sprawnie funkcjonować bez dostępu do odpowiedniego zestawu specjalistycznych sprzętów i urządzeń. Są one stałym elementem codziennej pracy laboratorium, bez których nie ma możliwości prowadzenia fachowych badań i przeprowadzania eksperymentów. Poniżej podpowiemy – z jakich rozwiązań korzysta się w laboratoriach najczęściej oraz w co warto się zaopatrzyć, w morzu dostępnego sprzętu laboratoryjnego.

Zróżnicowanie sprzętu laboratoryjnego

Oczywiście, poszczególne laboratoria, w zależności od swojego profilu i przeznaczenia, mogą dysponować innego typu sprzętem. Zróżnicowanie dostępnego asortymentu laboratoryjnego zależy w pierwszej kolejności właśnie od profilu laboratorium. Wymienić należy chociażby laboratoria: mikrobiologiczne, analityczne, genetyczne, radiologiczne, toksykologiczne, weterynaryjne oraz liczne inne. Poszczególne placówki różnią się przepisami regulującymi ich funkcjonowanie, wykorzystywanym sprzętem oraz zakresem przeprowadzanych działań badawczych.

Wszelkie przedmioty wykorzystywane w danym laboratorium muszą być pozyskane od odpowiednich dostawców i spełniać właściwe wymagania. Chodzi zarówno o sprzęty wykorzystywane w codziennej praktyce do przeprowadzania badań, materiały, odczynniki jak i inne przedmioty. Ich parametry powinny być adekwatne względem zamierzonych do przeprowadzenia badań.

Do kategorii przyrządów najczęściej wykorzystywanych należą takie sprzęty laboratoryjne jak: inkubatory i suszarki, dilutory, densytometry, liczniki kolonii, pompy, próbniki powietrza, homogenizatory, pipety, końcówkę, posiewy, wirówki i liczne inne.

Przedmioty zaliczane do kategorii drobnego sprzętu laboratoryjnego to elementy wykorzystywane w niemal każdym typie laboratorium, bez względu na jego specjalizację i zakres wykonywanych badań. Jakie drobne sprzęty wykorzystywane są najczęściej? Przede wszystkim – talerze do płytek, ezy i uchwyty do nich, reduktory, adaptery do kartridży, wyrzynarki, paraflimy, folie uszczelniające, palniki laboratoryjne i liczne inne.

Jak szukać dostawcy sprzętu laboratoryjnego?

W naszym kraju funkcjonuje wiele firm specjalizujących się w dostarczaniu sprzętu dedykowanego dla laboratoriów. Przeglądając dostępne oferty, warto kierować się kilkoma istotnymi kryteriami. Dzięki stosowaniu się do nich unikniemy nieudanego zakupu, a wybrany przez nas sprzęt będzie najwyższej jakości.

Na co więc zwrócić uwagę poszukując wartego zaufania kontrahenta? Przede wszystkim zwróćmy uwagę na obszar, w którym się specjalizuje. Do najczęściej eksplorowanych obszarów należą: mikrobiologia (przemysłowa jak i kliniczna), diagnostyka (zarówno laboratoryjna jak i weterynaryjna), a także biologia molekularna. Warto także szukać kontrahentów z doświadczenie we współpracy z placówkami stricte naukowymi,

Warto też korzystać z ofert tych kontrahentów, którzy tworzą zindywidualizowane oferty, dedykowane do potrzeb konkretnego laboratorium. Jeśli dany kontrahent dysponuje wiedzą specjalistyczną – czyli w trakcie uzgadniania oferty uczestniczą merytorycznie przygotowani sprzedawcy i doradcy – wówczas możemy mieć pewność odnośnie jego kompetencji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here