Budownictwo modułowe

Budownictwo modułowe to sposób wznoszenia budynków, który jest niezwykle popularny w krajach skandynawskich, Stanach Zjednoczonych oraz na zachodzie Europy. W Polsce, mimo stopniowego wzrostu rozwoju  nadal wiele osób ma znikomą wiedzę na temat tej technologii. Obecnie metodą tą wznoszone są nie tylko obiekty architektury tymczasowej, ale również trwałe budynki, jak np. obiekty użyteczności publicznej czy budynki mieszkalne. Dowiedz się, na czym polega budownictwo modułowe oraz jakie są jego zalety.

Sposoby wykorzystania budownictwa modułowego

Budownictwo modułowe kojarzy nam się zazwyczaj z kontenerami stawianymi w portach do załadunku i przewozu towarów. Dzisiejsza technologia ma z tym jednak niewiele wspólnego. Obecne metody pozwalają na wykorzystywanie prefabrykatów nie tylko do budowy obiektów komercyjnych, jakimi są pawilony handlowe, stacje benzynowe itp., ale również do wznoszenia szpitali, szkół, a nawet wielopiętrowych obiektów budowlanych. Dużą popularnością cieszą się również na placach budowy oraz wtedy, kiedy zachodzi potrzeba szybkiego wzniesienia pomieszczeń zastępczych np. w przypadku utraty dorobku w wyniku pożaru.

Z każdym rokiem  obserwujemy rozwój technologii budownictwa i poszukujemy coraz lepszych sposobów na to, by budować szybciej i tanio. Budownictwo modułowe ma na celu rozwiązanie tego problemu, gdyż wpływa nie tylko na cenę, ale również skraca czas realizacji, gdyż konstrukcja pozwala na szybkie połączenie elementów.

Czym jest budownictwo modułowe?

Technologia polega na wznoszeniu budynków z gotowych, wcześniej przygotowanych prefabrykatów przestrzennych. W przypadku budownictwa modułowego blisko 90% elementów powstaje w zakładzie produkcyjnym, a na placu budowy wykonuje się jedynie ich montaż. W fabryce realizowane są poszczególne moduły zawierające okna, drzwi, dach, a nawet instalacje. Wykończenie i wyposażenie modułu zależne jest od zamówionego przez nas standardu. Możliwe jest stworzenie modułów umożliwiających wzniesienie budynku wykończonego pod klucz.

Większość budynków modułowych powstaje z kontenerów budowlanych. Unowocześnienie technologiczne sprawia, że obiekty wznoszone tą metodą ciężko odróżnić od obiektów wznoszonych metodą tradycyjną.

Kontenery modułowe

Kontenery modułowe możemy podzielić na kilka typów, które różnią się od siebie zastosowaniem oraz wyposażeniem.  W zależności od sposobu przeznaczenia wyróżniamy kontenery:

  • Mieszkalne – umożliwiające zaspokajanie codziennych potrzeb, mogą to być również obiekty użyteczności publicznej,
  • Handlowe – wykorzystywane najczęściej jako biura,
  • Magazynowe – proste konstrukcje o dużej wytrzymałości, najczęściej wykorzystywane na placach budowy do przechowywania narzędzi i materiałów budowlanych oraz w portach,
  • Medyczne – zapewniające wsparcie medyczne w sytuacjach, które tego wymagają,
  • Sanitarne – służące zaspokajaniu potrzeb fizjologicznych oraz higienicznych, najczęściej podczas budowy lub imprez masowych,
  • Techniczne – zabudowa maszyn lub urządzeń, która ma chronić przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych oraz utrudnić dostęp osobom niepożądanym.
  • Ofertę różnego rodzaju kontenerów znajdziesz na stronie MJ Project Budownictwo modułowe – sprawdź więcej

Zalety budownictwa modułowego

Główną zaletą budownictwa modułowego, która sprawia, że technologia zyskuje na popularności, jest skrócony czas realizacji. Statystyki donoszą, że czas potrzebny na wzniesienie budynku tą metodą, może być nawet o 80% krótszy, niż w przypadku, kiedy zdecydowalibyśmy się na budownictwo tradycjonalne. Zazwyczaj domy stawiane są zaledwie w dwa miesiące, co mogłoby wydawać się niemożliwym. Opóźnień w realizacji nie powodują nawet warunki atmosferyczne i pory roku, gdyż rozpocząć budowę możemy nawet zimą.

Kolejnym niesamowicie ważnym aspektem jest cena. Zależna jest ona od ilości modułów, jednak i tak będzie zdecydowanie niższa. Wynika to przede wszystkim ze skróconego czasu realizacji prac oraz konieczności zaangażowania  mniejszej ilości ludzi. W przypadku budownictwa modułowego cała konstrukcja może zostać wzniesiona nawet w kilka dni.

Atutem bez wątpienia może okazać się również prosta rozbudowa obiektu. Stosowanie gotowych elementów pozwala na zaprojektowanie dowolnej wielkości budynku i swobodnego rozmieszczenia pomieszczeń. W razie konieczności możemy również szybko powiększyć budynek lub go zmniejszyć. Umożliwia to dodanie lub odjęcie konteneru. Co ciekawe, budynki modułowe możemy w każdej chwili przenieść w inne miejsce.

Wydawać by się mogło, że szybkość prac wpływa na jakość wznoszonego budynku, jednak jest to błędne rozumowanie. Prefabrykaty charakteryzują się wysoką jakością oraz precyzją wykonania, co zapewnia trwałość konstrukcji. Co więcej, moduły objęte są gwarancją producenta, a wszelkie uszczelki  naprawiane są na jego koszt. Zapewnia nam to przede wszystkim staranność wykonania.

Warunki budowy budynku modułowego nie są również tak restrykcyjne, jak w przypadku obiektów tradycyjnych. Prefabrykaty mogą być wznoszone nawet na trudnych terenach np. skalistych bądź podmokłych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here