Certyfikacja rynków wschodnich w pigułce

Jesteś przedsiębiorcą? Kierujesz małą firmą? Chciałbyś podbić swoimi produktami rynek zagraniczny? Jeżeli odpowiedziałeś twierdząco przynajmniej na ostatnie pytanie, to koniecznie zapoznaj się z tym tekstem. Dowiesz się z niego, czego potrzebujesz aby rozpocząć eksport swoich towarów na rynek wschodni.

Co to jest certyfikat? Do czego jest potrzebny?

Certyfikat to dokument potwierdzający zgodność danego produktu z deklarowanymi przez wytwórcę właściwościami. Właściwości te powinny pokrywać się z tym, czego wymaga i oczekuje dane państwo oraz obowiązujące w nim prawo. Proces certyfikacji przeprowadzany jest przez jednostkę certyfikacyjną, niezaangażowaną w żaden sposób w produkcję danego towaru. Daje ona pisemne zapewnienie o tym, że produkt bądź usługa spełnia określone wymagania.

Certyfikacja obowiązkowa i dobrowolna

Dla niektórych grup produktowych konieczne jest przeprowadzenie certyfikacji w celu przeprowadzenia legalnego handlu z rynkiem wschodnim. “Dla niektórych” nie oznacza rzecz jasna, że dla wszystkich. Istnieje coś takiego jak certyfikacja dobrowolna. Po co jednak się jej podejmować, skoro z definicji nie jest obowiązkowa? Otóż trzeba wziąć pod uwagę mentalność i pewnego rodzaju przyzwyczajenia kontrahentów zza wschodniej granicy. Jeżeli podejmiesz się próby kontaktu z potencjalnym partnerem biznesowym z Rosji licz się z tym, że spojrzy na Ciebie nieco bardziej łaskawym okiem jeżeli będziesz posiadał certyfikat. Jego brak może spowodować, że zostaniesz przyjęty chłodno, z niechęcią – pamiętaj, że pierwsze wrażenie jest bardzo ważne i nie warto na “dzień dobry” startować z gorszej pozycji. Jeżeli masz jakiekolwiek pytania na temat tego, które certyfikaty są niezbędne i wymagane przez prawo, a które są dobrowolne, zachęcam Cię gorąco do zajrzenia na stronę ccrw.pl (Centrum Certyfikacji Rynków Wschodnich). Jest to firma zajmująca się profesjonalnym doradztwem oraz pomocą w uzyskaniu wszelkich niezbędnych dokumentów. Sprawdzony i rzetelny zespół zbudowany z wąskiego grona specjalistów zyskał już sobie zaufanie wielu zadowolonych klientów.

Dlaczego rynek wschodni?

A nie zachodni? Odpowiedź jest prosta. Rynek zachodni jest już nasycony i trudniej będzie Ci się przebić ze swoim produktem. Rosja, którą zamieszkuje ponad 140 milionów ludzi, stanowi świetny rynek zbytu dla naszych rodzimych wyrobów. Na wschodzie (mam tu na myśli nie tylko Rosję, ale także Ukrainę, Białoruś czy Kazachstan) polski towar jest uznawany za coś solidnego, trwałego i wysokiej jakości, a takie postrzeganie na pewno pomoże w sprzedaży. Nie zastanawiaj się już dłużej – zaryzykuj. Skontaktuj się z ccrw.pl, a na pewno uzyskasz nieocenioną pomoc w dopełnieniu wszelkich formalności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here