W Internecie dostępnych jest wiele programów zdecydowanie ułatwiających trudne zadanie jakim jest poprawne wypełnienie rocznej deklaracji podatkowej. Skorzystajmy z tego dobrodziejstwa, przecież stracony na stanie w kolejce do okienka urzędu skarbowego czas możemy wykorzystać w o wiele przyjemniejszy sposób! Dobry i bezpieczny  program do rozliczania pit, np. PITax.pl Łatwe podatki pomoże nam w ciągu zaledwie kilku minut wypełnić właściwy PIT  i przesłać do w wersji elektronicznej do właściwego urzędu skarbowego. Przygotujmy sobie dokumenty od pracodawcy (np. PIT 11) oraz kwotę dochodu z ostatniego PITa. Teraz strat! Udzielamy odpowiedzi na kilka prostych pytań, które zada nam kreator programu, następnie wpisujemy (do wskazanego przez program pit bez krs,odpowiedniego formularza  i załącznika)  z PIT 11 nasze przychody, koszty ich uzyskania, kwoty zaliczek pobranych przez pracodawcę na poczet podatku dochodowego, składki na ubezpieczenia  oraz kwoty ulg, w tym ulgi na internet , jeśli mamy prawo z niej skorzystać w tym roku. Jeśli wybrany został przez nas  program pit bez krs, musimy sami wpisać KRS wybranej organizacji pożytku publicznego, której chcemy przekazać 1% podatku.  Program sam przeliczy wpisane przez nas kwoty i poda wartość podatku nadpłaconego lub do oddania fiskusowi. Prawda, że łatwe?

Podobnie jak w ubiegłych latach, wszystkie rodzaje deklaracji PIT  możemy przesłać do urzędu skarbowego  przez Internet. Mamy do wyboru specjalną aplikację, którą udostępnia na stronie internetowej Ministerstwo Finansów www.mf.gov.pl (należy wejść w zakładkę e-Deklaracje) albo odwiedzić adres e-deklaracje.gov.pl. Termin na złożenie najpopularniejszych deklaracji PIT i zapłatę należnego skarbówce części podatku za 2017 r. Jeśli wybraliśmy darmowy pit online 2018, koniecznie upewnijmy się czy ma zaktualizowaną bazę formularzy PIT. Konsekwencją zmian w prawie podatkowym przygotowanych przez resort finansów są nowe wzory zeznań podatkowych (PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39) oraz wzory ich załączników (PIT/B, PIT/BR, PIT/D, PIT/DS, PIT/M, PIT/O, PIT/Z, PIT/ZG). Nowe wzory muszą być uwzględniane przy rozliczeniu podatku dochodowego od osób fizycznych za rok 2017, także przez  program pit bez krs. Ale wróćmy do ulgi za Internet….

Program pit za darmo podpowie kto może odliczyć ulgę za Internet

Ulgę internetową podatnicy mogą odliczyć w rocznym zeznaniu podatkowym od dochodu uzyskanego w poprzednim roku. Tak więc do końca kwietnia 2018 roku w PITach uwzględnimy wydatki poniesione na opłaty za Internet w 2017 roku. Wysokość kwoty ulgi jest limitowana. Maksymalnie możemy zmniejszyć dochód o 760 złotych na osobę. Ulgę internetową mogą odliczyć osoby rozliczające swoje przychody na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, czyli PIT 28,  podatnicy prowadzący działalność gospodarczą i wypełniające formularz  PIT-36 (pod warunkiem, że wydatki za internet nie były wcześniej ujmowane w kosztach firmowych), wszystkie osoby, które nie prowadzą firmy  i składając roczne zeznanie podatkowe korzystają z PIT-37.

Czy można rozliczyć ulgę internetową  z małżonkiem?

Można! Przepisy podatkowe określają dla małżeństwa ze wspólnota majątkową  podwójny limit odliczenia ulgi internetowej. Oznacza to, że zarówno mąż jak i żona  ma prawo do odliczenia od dochodu po 760 zł, (jeśli tyle wynosiły koszty związane z użytkowaniem sieci internetowej).

Zarówno mąż, jak i żona mogą odliczyć od dochodu  po 760 zł, jeśli wydali takie kwoty na internet i mają imienne faktury vat potwierdzające ten wydatek. Nie można jednak zapomnieć, że ulga internetowa jest limitowana. Maksymalnie w rocznym PIT od dochodu można odliczyć 760 zł. Oznacza to, że jeśli łącznie roczne rachunki za internet wyniosły 1000 zł , to możemy odpisać tylko kwotę 760 zł , reszta nie jest brana pod uwagę w uldze. W ramach ulgi na Internet można odliczyć  od dochodu wszystkie wydatki związane z użytkowaniem internetu nie tylko w miejscu zamieszkania  ale także w kafejce internetowej, koszty na internet w telefonie komórkowym, czy koszty zakupu  modem podłączonego do laptopa. Jednak w momencie kontroli skarbowej musimy mieć odpowiednio udokumentowane wydatki związane z użytkowaniem Internetu. Najbezpieczniejszym dowodem zakupu jest faktura vat. z danymi identyfikującymi sprzedającego i kupującego usługę , rodzaj tej usługi oraz wartość zakupu.

Gdzie wykazać ulgę za internet w zeznaniu rocznym?

Jak już wcześniej zostało wspomniane odliczenie ulgi za internet możliwe jest przy składaniu zeznania rocznego na formularzach: PIT-28, PIT-36, PIT-37. Do każdego z tych formularzy możliwe jest załączenie PIT/O. Jest to załącznik, który służy do wykazywania ulg podatkowych, w tym również ulgi za internet.

W celu dokonania odliczenia ulgi za internet w załączniku, w części B – Odliczenia od dochodu, w polu nr 25 lub 26 (w zależności, czy ulga rozliczana jest przez podatnika, czy przez małżonka podatnika) umieszcza się kwotę możliwą do odliczenia.

Artykuł pilotujący projekt „PITax.pl dla OPP”, czyli wspólną inicjatywę Instytutu Wsparcia Organizacji Pozarządowych (IWOP) oraz firmy PITax.pl Łatwe podatki umożliwiającą organizacjom OPP efektywne pozyskiwanie 1% z podatku PIT.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here