Dieta początkującego pływaka

Pływanie to sport, który wymaga dużych nakładów energii i jest wyczerpujący dla kręgosłupa, w szczególności dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z pływaniem. Tak jak w innych aktywnościach fizycznych, osoby które uczą się pływać powinny zadbać o dobrze zbilansowaną dietę. Zdrowy styl żywienia z pewnością wpłynie pozytywnie na kondycję, zdrowie i wyniki w nauce pływaka.

Bardzo często po wyjściu z wody, pływacy odczuwają głód i spadek energii. Warto poznać kilka zasad diety, która pozwoli zadbać o zdrowie i organizm w okresie intensywnych treningów i regeneracji.

Dieta w pływaniu powinna przede wszystkim uzupełniać wysokie straty energetyczne powstałe podczas treningu. Stara szkoła pływania mówi, aby przed i po treningu jeść dobrze zbilansowane, bogate w białko i węglowodany posiłki, które zapewnią mięśniom energię do pracy i zapobiegną katabolizmowi (utracie tkanki mięśniowej). Początkowa nauka pływania chełmiec jest bardzo ważnym etapem w karierze pływackiej i osoby które pływają na czczo popełniają wielki błąd, ponieważ organizm pozbawiony zapasów energii szybko traci siły. W diecie pływaka równie istotne jest, aby codziennie jeść dużo produktów o odczynie zasadowym oraz bogatych w nienasycone kwasy tłuszczowe.

Co z płynami?

Jedna rzecz w aspekcie płynów jest pewna. Odwodnienie rzędu 2-5% masy ciała ogranicza wydolność fizyczną nawet o 20%. Co więcej takie odwodnienie będzie miało wpływ na samopoczucie. Wśród negatywnych skutków odwodnienia wyróżnia się bóle głowy, uczucie zmęczenia i znużenia, osłabienie apetytu, zaburzenie procesów warunkujących utrzymanie prawidłowej temperatury ciała, co będzie szczególnie istotne u pływaków, bo ciało w wodzie szybciej oddaje ciepło. Należy mieć na uwadze fakt, że mówiąc o prawidłowym nawodnieniu, nie mówimy tylko o okresie trwania jednostki treningowej ale o całym dniu. Oba okresy będą różniły się strategiami nawadniania. W trakcie treningu pływackiego powinno korzystać się z napojów izotonicznych, które poza samym płynem będą dostarczały również elektrolity, które tracimy wraz z potem oraz węglowodany, których zapasy zostają uszczuplone w trakcie treningu. W pozostałej części dnia również powinniśmy zwracać uwagę na poziom spożywanych płynów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here