Jeżeli masz zaskórniaki, masz poczucie pełnego bezpieczeństwa, że w razie czego nie zostaniesz na lodzie i nie będziesz zmuszony do tego, żeby za wszelką cenę zadłużać się u kogoś, prosić o wsparcie bliskich czy znajomych bądź co najgorsze – zaciągać zobowiązania w placówkach pozabankowych, które zdzierają z klientów ogromny procent odsetek oraz prowizji. Nieplanowanych wydatków przybywa wraz z momentem założenia rodziny, więc tym bardziej jeżeli nie żyjesz sam, a jesteś odpowiedzialny za kogoś, naucz się oszczędzać. Gromadzenie kapitału na tak zwaną czarną godzinę wcale nie musi być tak trudne jak z pozoru mogłoby się to wydawać. Istnieje pięć sprawdzonych sposobów, aby się tego nauczyć efektywnie i skutecznie, o których nieco więcej we fragmentach poniżej.

Jak inwestować oszczędności? 7 rad dla początkujących

Na start – konto

Jeżeli masz czynny rachunek bankowy, zawsze powinieneś mieć opcję aby uruchomić na nim dodatkowo osobne konto oszczędnościowe, jakie będzie doskonałym punktem wyjścia do zbierania środków pieniężnych. Może nie będą to kokosy, ale grosz do grosza a będzie kokosza, jak głosi popularne powiedzenie ludowe. Jest w nim sporo prawy, bo przecież nie od razu Rzym zbudowano, zatem suma jaką uzbierasz z takiego konta oszczędnościowego zmotywuje Cię do dalszych inwestycji poczynionych inwestycjami. Niekoniecznie musisz od razu stawiać na otwarcie konta oszczędnościowego w Twojej placówce bankowej. Sprawdź, gdzie i jakie opcje są najbardziej atrakcyjne.

Lokata- etap kolejny

Jeżeli już trochę zaoszczędziłeś i masz jakąś większą kwotę, która wiesz, że przez najbliższy czas z pewnością nie będzie Ci potrzebna do wydania, koniecznie nie trzymaj tego w symbolicznej skarpecie, ale odłóż na lokatę. Popatrz w rankingach prowadzonych przez niezawodne serwisy branżowe o charakterze bankowym czy ekonomicznym, jakie są aktualne warunki lokatowe proponowane przez poszczególne renomowane instytucje finansowe i zdecyduj się na taką propozycję, która będzie dla Ciebie w pełni odpowiadająca Twym preferencjom. I tak jest sposobność zarówno na korzystanie z lokat trzymiesięcznych, jak również półrocznych, rocznych a nawet dłuższych. Musisz jednakże samodzielnie oszacować, na jak długo możesz rozstać się z gotówką.

Obligacje – nieco trudniej

Podnosimy poprzeczkę w oszczędzaniu, decydując się na obligację, które są określane także jako papiery dłużne, czyli papiery wartościowe, jakie możemy nabywać po to, aby móc uzyskiwać stały dochód w postaci odsetek od konkretnego kapitału. Jest tu również opcja zwrotu danego kapitału w określonych odgórnie terminach. Wydziela się obligacje korporacyjne oraz skarbowe.

Fundusze inwestycyjne – szybko i prosto

W tym wypadku konieczne jest jedynie kupienie funduszy inwestycyjnych, jakie proponowane są przez banki. Można to zrobić przez sieć, bez jakiejkolwiek fatygi. Często wystarczy jedynie wydać właściwą dyspozycję z konta osobistego, stosując do tego opcję elektronicznej bankowości czy też osobiście w placówce. Klasyczny fundusz inwestycyjny opiera się na wszelkiego rodzaju papierach wartościowych.

Giełda Papierów Wartościowych – szansa dla zaznajomionych

Duży zarobek, ale trzeba się na tym znać. Zyski są tu naprawdę bardzo wysokie, lecz musimy w tym kierunku inwestowania mieć określone doświadczenie, a przede wszystkim odpowiedni poziom wiedzy. Po pierwszy, żeby zarabiać na akcjach, trzeba założyć rachunek inwestycyjny, jaki określa się także mianem maklerski czy też brokerski, co jest możliwe online.

Wydatki pod kontrolą

Jeżeli chcesz oszczędzać, nie wydawaj. Niby oczywiste i jakże proste, ale w praktyce trudniejsze niż mogłoby się to wydawać. Sposobów na zmotywowanie się do działania jest wiele, na przykład możesz wykonać harmonogram wydatków z domowego budżetu i co za tym idzie kalkulować, na czym dasz radę konkretnie zaoszczędzić. Możesz też polikwidować niepotrzebnie posiadane konta bankowe, które generują Ci zbędne wydatki. Wrzucaj drobiazgi w postaci reszty z zakupów czy usług bezpośrednio do skarbonki. Korzystaj z akcji i kuponów promocyjnych. Na takich niewielkich przyzwyczajeniach naprawdę damy radę sporo zaoszczędzić.

Postaw na siebie

Zamiast w akcje czy obligacje, zainwestuj w siebie. Podnieś swoje kwalifikacje, udaj się na dodatkowe szkolenie, odbądź kurs, rozwijaj swoje pasje, hobby, zainteresowania, kształć się. Dzięki realizacji takich ambicji dotyczących samorozwoju, masz sposobność pozyskania w przyszłości lepszego stanowiska i dużo wyższych zarobków, a to będzie najlepszą formą oszczędności na przyszłość.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here