Jak wybrać obrus na stół?

Szykujesz spotkanie świąteczne lub przyjęcie dla gości? Zadbaj jednak o odpowiednią oprawę – stylowa dekoracja stołu to konieczność. Jak jednak wybrać obrus, by pasował do wnętrza i okoliczności?

Obrusy czy bieżniki dawniej gościły na stołach naszych babć, a teraz ponownie wracają do łask. Zadbaj o stół nie tylko od święta, zapewniając mu odpowiednią prezencję również na co dzień, a jadalnia czy salon nabiorą blasku i elegancji.

Nie tylko na uroczysty obiad rodzinny

Obrus idealnie sprawdzi się podczas uroczystego obiadu czy świątecznego spotkania, ale warto udekorować nim nowoczesny stół także bez okazji, na przykład na codzienny obiad. Pełni rolę dekoracyjną, dbając o wyjątkowy charakter wnętrza.

Przede wszystkim – wybierz styl i rozmiar

Przede wszystkim obrus musi designem i kolorem pasować do stylu wnętrza. Raczej nie powinno łączyć ze sobą elementów klasycznych i nowoczesnych. Warto też pamiętać, aby najpierw zmierzyć stół, gdyż obrus należy wybrać dłuższy z każdej stron o 20 cm lub 25 cm. Zwróć także uwagę, że zwis tkaniny powinien być z każdej strony stołu równy. Przy stołach okrągłych warto zmierzyć też ich średnicę.

Jaką tkaniną wybrać?

Obrusy z poliestru. Poza stylem i rozmiarem obrusu ważny jest także materiał. Najbardziej praktyczne są obrusy na stół poliestrowe plamoodporne, gdyż dobrze się układają i są wyjątkowo łatwe w pielęgnacji. Nie wymagają czasochłonnych zabiegów jak krochmalenie, gotowanie czy maglowanie, ale też nie pasują na uroczyste przyjęcia – będą dobrym wyborem na co dzień.

Obrusy z gipiurą. Bardziej luksusową odmianą obrusów z poliestru są modele z gipiurą, których brzegi obszyte są wysokiej jakości ozdobną tkaniną dodającą im walorów estetycznych. Jeśli szukasz stosunkowo praktycznego obrusu, będzie to dobry wybór.

Obrusy bawełniane. Są to jedne z najbardziej uniwersalnych modeli, sprawdzą się zarówno podczas ważnych okazji, np. uroczystości rodzinnych, jak i na co dzień. Są wytrzymałe, miękkie i dobrze układają się na stole, ale trudno usunąć z niego plamy. Warto prasować go po lewej stronie, aby dłużej zachował kolor i błysk.

Obrusy koronkowe. Niezwykle eleganckie, o misternych wzorach, ale nie do każdego wnętrza będą pasować. Warto je wybrać do salonu urządzonego tradycyjnie, gdyż w designerskich pomieszczeniach mogą nie wyglądać dobrze. Są przezroczyste, dlatego powinny zdobić stół wysokiej jakości, np. z naturalnego drewna, wraz z odświętną zastawą, np. z wysokogatunkowej porcelany.

Możesz też rozważyć alternatywę dla obrusu, czyli elegancki bieżnik na stół, a także zadbać o drobniejsze dodatki – jak m.in. ozdobne serwery, świeczniki, szklane wazony z kwiatami itd. Dopiero odpowiednio skomponowana całość zapewni właściwy efekt finalny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here