Jaki router wifi wybrać

Każdy z nas chce, aby w jego domu, łącze z internetem było jak najlepsze. Dlatego warto zainwestować w dobry sprzęt? Przeczytaj poniższy artykuł, aby dowiedzieć się:

  • na co zwrócić uwagę podczas zakupu routera,
  • jakie bestsellery na rynku można znaleźć: ASUS RT-AC68U oraz TP-LINK Archer C9.

Niezawodny ASUS RT-AC68U 

Prawdziwą torpedą wśród routerów jest ASUS RT-AC68U. Jest najszybszym na świecie routerem Wi-Fi. Jego łączna przepustowość dwóch pasm wynosi 1900 Mbps. 1300 Mbps 802.11ac. Na paśmie 5 GHz gwarantuje gigabitową przepustowość bezprzewodową. Dzięki technologii Broadcom® TurboQAM™ ma moc przyspieszenia 2.4 GHz 802.11n z 450 Mbps do 600 Mbpsdla kompatybilnych urządzeń.

Router jest zasilany przez dwurdzeniowy procesor RT-AC68U. Skutkiem tego jest eliminacja spadków wydajności. Dzięki temu możemy być pewni, że nawet w pełnych sieciach domowych, gdzie oglądamy filmy, gramy w gry nie zostanie przerwane połaczenie.

Wspomniany router ma dwa porty USB do udostępniania plików, drukarek i modemów 3G/4G oraz port USB 3.0.

Dzięki innowacyjnemu rozwiązaniu ASUS AiCloud dochodzi do przekształcenia sieci w domową chmurę i co za tym idzie proste udostępnianie plików smartfonom, komputerom oraz tabletom.

Klasyk TP-LINK Archer C9 

TP-LINK Archer C9 to bezprzewodowy router to świetny wybór dla szukających tańszego, ale dobrego parametrami rozwiązania.

Router ma możliwość pracy przez dwie częstotliwości, co daje więcej możliwości. W paśmie 2,4 GHz dochodzi do takich czynności jak: przeglądanie stron internetowych, pobranie plików. W drugim paśmie 5 GHz dochodzi do czynności, które wymagają większego transferu, np. oglądanie filmów 4K lub granie online.

Router posiada wbudowany port WAN. Dzięki temu klient może łatwo skonfigurować sieć zewnętrzną od swojego operatora. Jedyne co jest potrzebne to odpowiedni kabel. Router posiada również QOS (Quality of Service). Dzięki temu dochodzi do optymalizacji podziału pasm, czyli decyduje, gdzie jest priorytet działania. Skutkiem jest szybsze i wydajniejsze połączenie z internetem.

Jak wybrać router dla siebie – podsumowanie 

Przy zakupie routera warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii:

  • Jakie standardy Wi-Fi są obsługiwane

Nie warto inwestować pieniędzy w urządzenia o standardzie 802.11g. Dlaczego? Wszystko przez to, że ich przepustowość jest niewystarczająca, aby szybko przesyłać pliki pomiędzy komputerami. Warto wybrać model, który obsługuje sieć 802.11n (300 Mb/s). Najlepszą opcją jest ten typu dual-band, dzięki temu zasięg i wydajność będą lepsze.

  • Jak trudna jest konfiguracja?

Warto sprawdzić instrukcję obsługi i zweryfikować, czy dany sprzęt posiada kreator, który ułatwia uruchomienie. Może być to przykładowo dobranie właściwego kanału Wi-Fi lub zabezpieczenie sieci. Dodatkowo router, który posiada modem ADSL, powinien też mieć zdefiniowane odpowiednie ustawienie sieci dla operatorów występujących w Polsce. Skutkiem tego będzie uproszenie konfiguracji łącza. Jeżeli jest taka możliwość, warto wybrać sprzęt z polskim panelem sterowania.

  • Bezpieczeństwo sieci przede wszystkim

Podstawą routera jest zapora, której zadaniem jest ochrona sieci przed atakiem z internetu. Dodatkowo router musi obsługiwać  zabezpieczenie Wi-Fi poprzez WPA2-PSK, jak również filtr MAC. Pozwala on korzystać z sieci danym urządzeniom.

  • Inne funkcje dzięki zarządzisz siecią

Sprawdź w opisie, czy dany router obsługuje technologie, jak np. QoS czy WMM. Pozwalają one określić, które z danych w internecie i w sieci Wi-Fi mają pierwszeństwo. To przydatna wiedza w przypadku przekierowywania portów.

Po więcej informacji i ofertę routerów wi-fi warto zerknąć na stronę: https://www.oleole.pl/routery.bhtml

Na jaki router bylibyście zdecydowani?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here