Kominek czy piec wolnostojący?

Jesienny lub zimowy wieczór spędzony w blasku palącego się kominka to niezwykle kusząca wizja. Właśnie dlatego wiele osób przy budowie lub przebudowie domu decyduje się na założenie takiego urządzenia. By cieszyć się tego typu atmosferą do wyboru są klasyczne kominki oraz piece wolnostojące. Zakup takich urządzeń grzewczych to zwykle spory wydatek, dlatego podpowiadamy na co zwrócić uwagę by cieszył nas przez długie lata.

Czym różni się piec od kominka?

Piece wolnostojące na drewno występują często w wersjach dekoracyjnych, ze szklaną szybą przez którą można podziwiać palące się drewno zupełnie tak jak w kominku. Zaletą tego rozwiązania jest przede wszystkim o wiele prostszy, a co za tym idzie, tańszy montaż. Piece są niemal gotowe do użytku, wystarczy postawić je na ognioodpornym podłożu, podłączyć do komina i uszczelnić połączenie zaprawą szamotową. Nie trzeba przy tym wymieniać podłogi, wystarczy postawić taki piec na płycie z hartowanego szkła. Do tego można znaleźć piece, które zajmą stosunkowo niewiele miejsca- takie przydają się zwłaszcza w różnego rodzaju domkach letniskowych.

Kominki często opierają się o z pozoru podobne wkłady jak piece wolnostojące, zarówno te z szamotem, jak i bez. Jednak wkład do kominka wymaga wykonania zabudowy lub ewentualnie dobrania odpowiedniej obudowy. Zwykle oznacza to więcej kucia i prac przy montażu, ale ma też swoje zalety. Takie rozwiązanie pozwala dużo łatwiej dostosować wygląd kominka do wystroju wnętrza, a przede wszystkim pozwala na zastosowanie wkładu kominkowego z płaszczem wodnym. Dzięki temu kominek może ogrzewać nie tylko pomieszczenie w którym stoi, ale nawet cały dom.

Na co zwracać uwagę przy zakupie

Niezależnie od tego czy kupujemy piec wolnostojący, czy kominek zawsze trzeba sprawdzać moc takiego urządzenia. Powinna ona być dobrana stosownie do kubatury pomieszczeń, które mają być ogrzewane przez wybrane przez nas urządzenie. Odpowiedni dobór mocy warto zawsze skonsultować ze sprzedawcą. Wybierając Manufakturę Kominków (www.manufaktura-kominkow.pl) nie tylko możemy liczyć na fachowe doradztwo. W salonach w Redzie lub Koszalinie możemy kupić wkłady kominowe i piece najbardziej znanych norweskich firm JØTUL i Scan, które są gwarancją niezawodności przez długie lata. W Manufakturze Kominków wszystkie urządzenia grzewcze można kupić nie tylko z montażem, ale nawet z wykonaniem zabudowy czy pierwszym rozpaleniem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here