Oszczędzać na przyszłość, na stare lata, na czarną godzinę zawsze warto, zwłaszcza kiedy jesteśmy już zatrudnieni na stałe w danym miejscu pracy i mamy z czego wygospodarować konkretne środki pieniężne do regularnego odkładania. Nie ma jednakże sensu decydowanie się na lokowanie swych skrzętnie zbieranych miesiąc w miesiąc funduszy w symboliczną skarpetę czy świnkę skarbonkę. Odpowiednią, bo wygodną i znacznie pewniejszą, a z pewnością dużo nowocześniejszą opcją jest postawienie na uruchomienie konta oszczędnościowego. O plusach i minusach tego rodzaju udogodnień proponowanych przez placówki bankowe dowiesz się z poniższych fragmentów.

Konta oszczędnościowe – wady i zalety

Na czym oprzeć selekcję?

Nie decyduj się na byle jakie konto oszczędnościowe, ale wytypuj to jedno, konkretne, którego oferta będzie dla Ciebie w pełni idealna. Optymalne warunki bazują przede wszystkim na indywidualnym dostosowaniu konta i jego warunków do jego przyszłego właściciela. Należy zatem porównać kilka rozmaitych kont oraz ofert na nie przedstawianych przez placówki bankowe. Poparz zatem między innymi na rankingi na serwisach branżowych, które publikują aktualizowane wiadomości dotyczące konkretnych standardów ofert na konta oszczędnościowe w konkretnych bankach.

Argumenty na „tak”

Zaletą posiadania konta oszczędnościowego jest oczywiście sposobność gromadzenia na nim funduszy, które będą stanowiły nasze oszczędności. Oprocentowanie jakie wiąze się z jego posiadaniem to podstawowy argument przemawiający na tak, jeżeli chodzi o tego typu inwestycję w produkt bankowy tu charakteryzowany. W praktyce wychodzi, że mając konto a nie mając, lepiej jest nim dysponować, bo przecież zawsze coś tam w ten sposób zarobimy. Dużo bardziej jest to sensowne niż trzymanie oszczędności w skarpecie czy skarbonce. Na chwilę obecną najbardziej popularne są konta oszczędnościowe, jakich oprocentowanie wynosi jakieś dwa czy trzy procent w skali roku. Nie jest to na pierwszy rzut szczególnie dużo, ale nie ma się co obawiać o to, że środki zostaną zamrożone. Możemy z nich w każdej chwili korzystać, więc to jest kolejna zaleta. W przypadku podobnie oprocentowanych lokat niestety nie ma opcji tknięcia pieniędzy, chcąc cokolwiek zarobić. Istnieje sposobność zlecenia dyspozycji dotyczącej systematycznego odkładania samoistnie, poprzez ściąganie z rachunku ROR danej kwoty i przypisywanie jej właśnie do konta oszczędnościowego. Wówczas mowa o automatycznym oszczędzaniu.

Argumenty na „nie”

Konta oszczędnościowe mają także pewne minusy, a w zasadzie za najważniejszą ich wadę uznaje się stosunkowo niewielki zysk. W przypadku inwestycji innego rodzaju możemy zarobić znacznie więcej- nawet na niektórych lokatach. Co więcej, bardzo często placówki bankowe proponujące konta oszczędnościowe zawierają w regulaminach ograniczenia dotyczące bezpłatnych przelewów. Z jednej strony to jest negatywna strona posiadania konta oszczędnościowego, ale z praktycznego punktu widzenia to spora zachęta do niewybierania pieniędzy z konta, a co za tym idzie odkładania większych kwot.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here