Mikromontaż powierzchniowy elementów elektronicznych. Montaż elektroniki SMT i THT na płytkach obwodów drukowanych

Podzespoły elektroniczne najczęściej montowane są na płytkach dwoma metodami: tj. przewlekany THT i powierzchniowy SMT. Na czym polegają te dwa sposoby i jakie są między nimi różnice? Co warto wiedzieć o każdym z nich?

Jak przebiega montaż THT i SMT?

Montaż elektroniki THT charakteryzuje się tym, że elementy elektroniczne mają przewlekane druty prze otwory znajdujące się w płytkach. Następnie są one lutowane po przeciwnej stronie płytki. Natomiast powierzchniowy montaż elektroniki SMT polega na tym, że elementy lutuje się z tej strony, z której się znajdują (tzw. elementy SMD). W tym przypadku najpierw nakłada się krople kleju na płytkę, potem układa się na niej elementy elektroniczne i utwardza klej. Na końcu wykonuje się lutowanie.

Podstawowe informacje o montażu powierzchniowym SMT

Montaż SMT wykonuje się na płytkach obwodu drukowanego. Najczęściej przebiega on automatycznie, ale cały ten proces można podzielić na dwa etapy. W pierwszej części prac nanosi się krople kleju na płytkę w sposób automatyczny, później się go utwardza wybraną metodą – w większości przypadku jest to gorące powietrze. Drugim etapem jest łączenie końcówek lutowniczych ze ścieżkami przewodzącymi.

Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stornie firmy Zamel – http://www.zamel.pl/uslugi/omix-montaz-kontraktowy.

Podstawowe informacje o montażu przewlekanym THT

Montaż przewlekany THT można wykonać ręcznie lub przy zastosowaniu półautomatów. Firmy zajmujące się tego typu montażem zazwyczaj oferują swoim klientom kompleksową obsługę, która zawiera w sobie również inspekcję wizyjną, kontrolę jakości, inspekcję AOI. Firmy najczęściej udostępniają też materiały do pakowania gotowych wyrobów.

Więcej szczegółowych informacji na temat montażu kontraktowego znajduje się w artykule pt. „Montaż kontraktowy w praktyce, czyli co warto wiedzieć o płytkach drukowanych oraz technologii SMT”. Zachęcamy do zapoznania się z nim.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here