Pożyczki pod zastaw nieruchomości: co warto o nich wiedzieć?

Pożyczki pod zastaw nieruchomości nadal są traktowane przez ogromną większość polskich klientów z raczej dużą dozą nieufności. Dostępne dane statystyczne w sposób jednoznaczny dowodzą, że w porównaniu do chociażby rynków finansowych państw Europy Zachodniej polscy konsumenci decydują się na pożyczki pod zastaw nieruchomości naprawdę bardzo rzadko. Tymczasem akurat ten wariant produktów pożyczkowych może pochwalić się naprawdę bogatą kolekcją istotnych zalet, których klient przeważnie nie będzie w stanie znaleźć korzystających ze zwykłych pożyczek i kredytów.

Co jednak dokładnie sprawia, że polscy klienci nie tylko rzadko decydują się na pożyczanie pod zastaw, ale również, jak pokazują dane sondażowe, podchodzą do tego rodzaju rozwiązań z dużą dozą nieufności? Według zgodnej opinii ekspertów przyczyną jest po prostu wiedzy na temat najważniejszych zalet, z jakimi wiąże się korzystanie z tego wariantu usług pożyczkowych.

Pożyczki pod zastaw nieruchomości: co warto o nich wiedzieć?

Co do zasady, takie rozwiązania jak szeroko rozumiane pożyczki pod zastaw nieruchomości występują na rynku pożyczkowym i kredytowym w dwóch podstawowych wariantach:

  1. Typowych pożyczek pod hipotekę
  2. Pożyczek pod przewłaszczenie

Znacznie prostszym formalnie a jednocześnie znacznie bardziej atrakcyjnym dla klienta jest wariant numer dwa. W przypadku pożyczek pod przewłaszczenie pożyczkodawca(bank lub firma pożyczkowa) staje się formalnym właścicielem nieruchomości na czas trwania umowy o pożyczkę. Kiedy klient spłaci terminowo, nieruchomość automatycznie ponownie staje się jego własnością. Co jednak bardzo ważne, w tym przypadku mowa tylko i wyłącznie o czysto formalnej zmianie własności: de facto na czas trwania pożyczki dom lub mieszkanie oczywiście nadal należą do klienta i mogą być przez nich użytkowane dokładnie tak samo, jak wcześniej. 

W przypadku tradycyjnych pożyczek pod hipotekę mechanizm jest już nieco bardziej złożony: pożyczkodawca dokonuje wpisu do księgi wieczystej nieruchomości, co zapewnia mu możliwość ewentualnego dochodzenia swoich roszczeń właśnie poprzez egzekucję z posiadanego przez dłużnika domu lub mieszkania.

Dlaczego warto korzystać z pożyczek pod zastaw nieruchomości?

Na poziomie pozorów, takie rozwiązania jak pożyczki pod zastaw nieruchomości mogą wydawać się opcją ryzykowną: w końcu zastawem pożyczki jest dom lub mieszkania. Praktyka dowodzi jednak, że to ryzyko ma charakter właśnie tylko i wyłącznie pozorny. W przypadku pożyczek pod zastaw domu lub mieszkania bank lub firma pożyczkowa otrzymują gwarancję spłaty zadłużenia, co oznacza znacznie korzystniejszą ocenę zdolności kredytowej klienta a także atrakcyjniejsze warunki finansowe pożyczki. To właśnie z tego powodu pożyczki pod zastaw nieruchomości są uznawane przez ekspertów zajmujących się tematyką oddłużania za jedną z najbardziej efektywnych a zarazem najbezpieczniejszych metod jeżeli chodzi o proces wychodzenia z tzw. spirali długów.

Oczywiście, ze względu na atrakcyjne warunki(wyższe dostępne kwoty pożyczki, dłuższy okres spłaty, mniejsze oprocentowanie) pożyczki pod zastaw nieruchomości mogą jednak jak najbardziej stanowić atrakcyjną propozycję również dla tych klientów, którzy po prostu szukają taniego kredytu.

Więcej informacji

Więcej informacji o tego rodzaju zobowiązaniach znajdziesz na stronie https://pozyczpodzastaw.pl/ – sprawdź.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here