Profesjonalne wyposażenie warsztatu - na co zwrócić uwagę?

Warsztat domowy lub usługowy musi być profesjonalnie wyposażony. Jakość mebli i ich funkcjonalność ma ogromny wpływ na szybkość i wygodę pracy. Na co zwrócić szczególną uwagę przy wyborze wyposażenia do warsztatu?

Praktyczny plan przestrzenny

Od odpowiedniego rozmieszczenia mebli i sprzętów, zależy w dużej mierze wygoda pracy. Elementy najczęściej używane muszą być stale pod ręką, zaś te, po które sięga się od czasu do czasu powinny znajdować się w zamykanych szafkach, do których dostęp jest nieograniczony. W przypadku niewielkich powierzchni należy wykorzystać na szafki ściany i przeznaczyć specjalne miejsce na drabinkę lub schodek, który umożliwi dostęp do narzędzi schowanych powyżej zasięgu ramion. Już na etapie projektu warto pomyśleć nie tylko o wyposażeniu i układzie mebli, ale także ogrzewaniu i oświetleniu, zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z pomieszczeniem bez okien czy piwnicą z małym dostępem do światła dziennego. Wygodne wyprowadzenie gniazd elektrycznych również ma znaczenie w projekcie przestrzeni warsztatowej. Po rozplanowaniu podstawowych użytkowych elementów, czas na meble.

Meble do warsztatu

Przy planowaniu zakupu mebli warsztatowych, należy wiedzieć jaka będzie podstawowa funkcja warsztatu. Od tego zależna jest wielkość stołu warsztatowego, ilość szafek, szaf i szuflad. Adaptując garaż na przydomowy warsztat, niezbędne jest dokładne przemyślenie zagospodarowania przestrzeni, w której nie może zabraknąć miejsca na samochód. Do niewielkich przestrzeni warto wybierać meble warsztatowe wysokie takie jak stół z nadbudową i już wbudowanym oświetleniem ledowym oraz wysokie szafy narzędziowe. Jeśli na stole warsztatowym odbywać się będą prace z użyciem ciężkich sprzętów, koniecznie trzeba zadbać o jego odpowiednią nośność oraz wielkość blatu roboczego. W przypadku warsztatu zlokalizowanego w garażu na pewno przyda się chociaż jeden wózek warsztatowy, który będzie można traktować jako pomocnik w momencie, kiedy w garażu nie będzie samochodu.

Cechy mebli do warsztatu

Poza funkcjonalnością, meble do warsztatu muszą odznaczać się także trwałością. Wysokiej jakości, wytrzymałe metale ze stalowymi kątownikami i dodatkowymi wzmocnieniami szuflad i frontów to konieczność zarówno w profesjonalnym, jak i przydomowym warsztacie.

Ergonomiczne kształty i łatwość dostępu do narzędzi warunkuje skuteczną pracę, dlatego warto wybierać najlepszych producentów i profesjonalne sprzęty, nawet jeśli warsztat będzie używany sporadycznie. Najlepiej kompletować wyposażenie warsztatu w postaci mebli modułowych, do których można z czasem dokładać kolejne elementy jak nadbudowa stołu czy kontenerki pod stół warsztatowy. W poszukiwaniu profesjonalnych mebli warsztatowych warto zwrócić się do firm takich jak PROMAG, czyli podmiotów, które meble produkują od lat, posiadają certyfikaty bezpieczeństwa, kompleksową obsługę klienta oraz oferują długą gwarancję na swoje produkty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here