Rodzaje zasilaczy UPS

0
3406

Każdy przedsiębiorca, który zajmuje się tworzeniem rozwiązań sieciowych w swojej firmie, wie, jak wiele urządzeń wykorzystywanych jest w takim centrum danych. Nawet w małym, lokalnym biurze musi znaleźć się kilka najważniejszych urządzeń, które pozwolą na stworzenie sprawnie działającej sieci firmowej. Prawidłowe działanie wszystkich urządzeń w sieci jest niezbędne, aby firma mogła działać bez przeszkód i z największą możliwą wydajnością. Sprawność działania przedsiębiorstwa mogą zakłócić wszelkie nieprzewidziane wydarzenia, takie jak na przykład awarie czy przerwy w dostawie prądu. Aby zapobiec takim problemom, warto zainwestować w specjalistyczne rozwiązania, które umożliwią zapewnienie stałego i stabilnego dopływu energii.

 Produkty, które zostały stworzone z myślą o takich usługach to zasilacze awaryjne. Inaczej nazywane są UPSami bądź zasilaczami bezprzerwowymi. Wykorzystanie w rozwiązaniach sieciowych zasilacza awaryjnego umożliwia uzyskanie stabilnego, nieprzerwanego dopływu energii do wszystkich urządzeń, które tego wymagają. Zasilacze bezprzerwowe wyposażone są w akumulatory, które podczas normalnego użytkowanie ładują się – energia w nich przechowywana jest wykorzystana w sytuacji awarii lub zakłóceń w dostawie prądu. Zależnie od pojemności akumulatorów oraz ilości energii koniecznej do zasilania konkretnego urządzenia – czas podtrzymywania może się różnić.

Jakie wyróżniamy rodzaje zasilaczy UPS?

Na rynku dostępne są zasilacze UPS zaliczające się do trzech głównych grup, które postaramy się krótko opisać i scharakteryzować w poniższym artykule. Te grupy to:

  • zasilacze off-line – są to najprostsze w budowie zasilacze. Wyposażone są w akumulator, który ładuje się podczas pracy urządzenia. Gdy zaniknie zasilanie, urządzenia zaczynają pobierać energię z falownika w UPSie. Zasilacze awaryjne typu off-line są najprostsze w budowie, a co za tym idzie – najtańsze w eksploatacji. Mają one jednak dość ograniczone możliwości: brak separacji pomiędzy siecią zasilającą i odbiorami, dość długie czasy przełączania (które mogą nie spełniać wymagań odbiorników), brak układu regulacji częstotliwości na wyjściu urządzenia. Te zasilacze awaryjne stosuje się raczej do zasilania odbiorników o niskim poborze mocy, dlatego najlepiej sprawdzą się w mniejszych firmach i lokalnych biurach.
  • zasilacze line-interactive – te zasilacze wyposażone są w odwracalny konwerter AC/DC (jest on jednocześnie falownikiem oraz ładowarką akumulatora w UPSie). Zasilacze wykonane w tej technologii pracują przy obecności zasilania sieciowego – są równolegle podłączone do normalnej sieci zasilającej, co poprawia jakość napięcia. UPSy line-interactive zapewniają lepszy (bliższy czystej sinusoidzie) kształt fali napięcia, jednak nie regulują częstotliwości układu na wyjściu, nie gwarantują separacji między siecią zasilającą a odbiorami i nie zapewniają wystarczająco krótkiego czasu przełączania. Te rozwiązania architektoniczne najczęściej są wykorzystywane w UPSach typu Rack, stosowanych w serwerowniach większych firm.
  • zasilacze on-line – te zasilacze są właściwie agregatami prądotwórczymi, całkowicie odseparowanymi od sieci zasilającej. Kształt fali na wyjściu jest niezależny od kształtu fali wejściowej, dzięki temu jest również pozbawiony wahań amplitudy i częstości fali. Inne zalety zasilaczy awaryjnych on-line to szeroki zakres tolerancji napięcia wyjściowego, oddzielenie odbiorów od sieci zasilającej, bardzo szybkie, płynne przełączanie pomiędzy zasilaniem sieciowym i zasilaniem z baterii, a także bezprzerwowe przełączanie na tryb pracy „z bypassem”. Urządzenia wykonane w tej technologii wykorzystują nieco więcej energii, jednak zapewniają dopływ prądu najwyższej jakości do wszystkich urządzeń, które są podłączone do UPSa on-line. Z pewnością znajdą zastosowanie w największych firmach oraz korporacjach.

Polecane marki zasilaczy awaryjnych

Na rynku obecnie dostępnych jest wiele różnorodnych marek posiadających w swojej ofercie zasilacze UPS. Z pewnością wielu klientów zastanawia się nad tym, jaki produkt najlepiej wybrać, aby spełniał ich oczekiwania oraz najlepiej sprawdził się w przedsiębiorstwie. W tym artykule chcielibyśmy przedstawić Państwu dwóch producentów zasilaczy awaryjnych: APC oraz Socomec. Obie te marki produkują urządzenia wysokiej jakości, cechujące się niezawodnością, wydajnością oraz wysokim poziomem bezpieczeństwa, który gwarantują.

APC jest firmą amerykańską specjalizującą w produkcji wydajnych zasilaczy bezprzerwowych. Zasilacz UPS APC jest urządzeniem przygotowanym na nieprzerwaną, stabilną pracę. W większych przedsiębiorstwach wykorzystywane są przede wszystkim najbardzie wydajne zasilacze APC z linii UPS APC Rack. Pracują one w opisywanej wyżej architekturze line-interactive. Są one przeznaczone do montażu w stojakach serwerowych i zapewniają stały dopływ energii do serwerów, dzięki czemu przedsiębiorstwo nie ryzykuje utraty istotnych danych w przypadku wystąpienia problemów z dostawą energii elektrycznej. Zazwyczaj oferują krótszy czas podtrzymywania, jednak ich zaletą jest niwelowanie nawet najmniejszych zakłóceń w dopływie prądu do urządzenia. Inne korzyści z zasilaczy awaryjnych APC rack to: możliwość łatwego dostępu do istotnych elementów insfrastruktury, niski całkowity koszt utrzymania, łatwość rozbudowy rozwiązań oraz innowacyjność i niezawodność. Każdy UPS APC pozwoli Państwu na ochronienie posiadanych danych przed ich nagłą utratą spowodowaną awarią zasilania.

Zasilacze awaryjne Socomec to urządzenia wykonane z materiałów najwyższej jakości, które na pewno znajdą zastosowanie w bardzo wielu firmach, zarówno tych mniejszych, jak i w większych korporacjach. Cechują się one niezawodnością, innowacyjnością oraz niskimi kosztami eksploatacji. Ich zastosowanie nie tylko usprawnia pracę firmy, ale także zmniejsza koszty związane z utrzymywaniem centrum danych. Marka oferuje cztery rodzaje produktów (każda kategoria zapewnia inne możliwości i sprawdzi się w przedsiębiorstwie o nieco innych potrzebach). Te rodzaje to: Critical Power, Power Control & Safety, Energy Efficiency i Expert Services. Zainteresowanych klientów zachęcamy do zapoznania się z opisami konkretnych rodzajów produktów, aby móc dobrać urządzenie najbardziej odpowiadające potrzebom. Mogą w tym pomóc konsultanci thomas it, którzy znają ofertę produktów marki Socomec i z pewnością odpowiedzą na wszelkie pytania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here