Studia podyplomowe to zazwyczaj roczny powrót w mury uczelni i nauka. Jednakże czynnikiem, który często decyduje o kontynuacji edukacji jest to, że przez ten rok (czasem dwa lata) zdobywamy konkretną wiedzę, od praktyków i osób na co dzień zmagającymi się z danym zagadnieniem.  Jakie kierunki warto wybrać, aby ten czas nie poszedł na marne?

Nauka z przyszłością

Obecny rynek pracy stawia przede wszystkim na doświadczenie, ale i na różnorodność. Warto podjąć się kierunku, który niekoniecznie związany jest z naszym wykształceniem, ale z doświadczeniem i możliwościami, jakie chcemy mieć w późniejszym czasie. Wśród dostępnej oferty studiów podyplomowych największym zainteresowaniem cieszą się kierunki związane z zarządzaniem oraz finansami, a także specjalności pedagogiczne. Dlaczego właśnie te kierunki?

Zapotrzebowanie na finansistów, w szczególności tych wykwalifikowanych, stale rośnie. Widać to dokładnie w większych firmach i korporacjach, gdzie działy finansowe są dość potężne i potrzebują wykwalifikowaną kadrę. Zarządzanie to kierunek, który warto obrać jeśli zdobyliśmy już doświadczenie na stanowisku managerskim i chcemy dalej rozwijać swoje kompetencje. Jest to specjalizacja, którą polecamy w szczególności osobom po studiach technicznych, gdzie małą wagę przywiązuje się do umiejętności interpersonalnych.

Czy warto podjąć się studiów podyplomowych?

W znacznej części warto zainteresować się studiami podyplomowymi. Należy jednak dokładnie zastanowić się, w jakim celu zamierzamy je podjąć. Oferta studiów podyplomowych na wielu uczelniach jest bardzo szeroka, a co za tym idzie może otrzymać wiedzę bardzo specjalistyczną lub wręcz przeciwnie – nudny ogół informacji. Kolejnym ważnym aspektem są też konsekwencje naszego wyboru – czy zostanie to dobrze przyjęte w pracy, a jeśli tak – czy będziemy gotowi na nowe wyzwania? Specjalności studiów podyplomowych otwierają nam nowe horyzonty, ale nawet najlepsze perspektywy rozwoju mogą zostać zniweczone po źle dobranym kierunku. Jeszcze jednym ważnym elementem zanim postanowimy o podjęciu studiów jest sprawdzenie, kto prowadzi dane zajęcia. Bo jeśli mamy się rozwijać, to z osobą która rzeczywiście jest w stanie przekazać nam rzetelną wiedzę. Teorię zdobywajmy na prelekcjach, od praktyków wymagajmy realnych doświadczeń.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here