Szyby samochodowe

Szyby w aucie to jeden z bardziej wrażliwych elementów konstrukcji. Są szczególnie narażone na uszkodzenia, w tym przede wszystkim stłuczenia i pęknięcia, które mogą mieć wpływ na jakość oraz bezpieczeństwo jazdy. Dlatego ważna jest kontrola stanu szyb w pojeździe wykonywana regularnie a nie tylko przed dłuższymi trasami. Nawet małe pęknięcie, które wydaje się nieszkodliwe, może w czasie szybkiej jazdy i mocniejszego uderzenia wiatru zamienić się w śmiertelną pułapkę, rozpadając się na drobne kawałeczki i raniąc kierowcę oraz pasażerów.

Wymiana szyb – kiedy?

Szyby w samochodzie w profesjonalnym serwisie jak przykładowo https://hanesco.pl/ warto wymieniać już przy zauważeniu nawet bardzo małych odprysków i pęknięć. Także po wypadkach i kolizjach, w których doszło do uszkodzenia tego elementu konieczna będzie jego wymiana. I to również wtedy, gdy na pierwszy rzut oka nie widać żadnych dużych pęknięć albo dziurek. Szyby są bardzo wrażliwe i delikatne, często zdarzają się w nich mikropęknięcia, które są wyjątkowo niebezpieczne dla kierujących. Szczególną uwagę na ich stan należy zwracać z okresie zimowym przy dużych mrozach.

Przyciemnianie szyb

Popularną usługą świadczoną w serwisach szyb samochodowych jest przyciemnianie ich specjalnymi powłokami (naklejkami). Polskie prawo wyraźnie wskazuje o procencie zaciemnienia, jaki może być stosowany w samochodach oraz o tym, na których szybach można go stosować. Ma to związek bezpośrednio z widocznością kierowcy, który powinien doskonale widzieć otoczenie, ale i sam być widoczny podczas chociażby zdjęcia z fotoradaru.

Specjalne typy szyb

Niektóre pojazdy, zwłaszcza ciężarowe i dostawcze, potrzebują specjalnych rodzajów szyb o zwiększonej wytrzymałości. Wynika to z faktu pokonywania prze takie auta dużych odległości i w różnorodnych warunkach atmosferycznych. Szyby muszą być więc wyjątkowo wytrzymałe i odporne, chronić przed odpryskami kamyków z drogi oraz zabrudzeniami utrudniającymi widoczność w czasie jazdy. Profesjonalny serwis szyb samochodowych bez problemu sprowadzi ich konkretne modele pasujące do poszczególnych typów pojazdów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here