Wodociągowe przyłącza domowe

Dostęp w domu do bieżącej wody użytkowej to absolutne minimum godnego funkcjonowania w lokalu mieszkaniowym. Obecne technologie wodociągowe pozwalają na bezproblemową obsługę sieci wodnej zarówno w dużych miastach i skupiskach ludzi, jak i na otwartym terenie wiejskim, gdzie poszczególni odbiorcy są znacznie od siebie oddaleni. Niezależnie jednak od miejsca przesyłu wody, łączy je jedno: każde posiada domowe przyłącze wodociągowe.

Skąd się bierze woda w kranie?

Kiedy odkręcamy kurek w kranie zwykle nie myślimy o tym, skąd się bierze. Jednak droga wody z jej ujścia (miejsca czerpania) do kubka z zaparzoną herbatą bywa naprawdę długa. To przede wszystkim kilometry miejskiej sieci wodociągowej oraz sieci wewnętrznej budynku, a do tego rury, zaciski, opaski, filtry, uzdatniacze i cały szereg rzeczy niezbędnych do szybkiego i bezproblemowego dostarczania wody do mieszkań.

Jakość przyłącza

W większości przypadków przyłącza domowe do sieci wodociągowej wykonuje się za pomocą specjalnych opasek i zasuw jak http://anwod.com.pl/oferta/nawiertki-przylaczeniowe/zasuwa-z-opaska-na-rury-pcv-pe które zapewniają ich wysoką szczelność. Od jakości takiego wykonanego przyłącza zależy potem między innymi ciśnienie wody w instalacji hydraulicznej w domu. Rodzaj zasuwy z opaską jest bardzo ważny w zależności od przeznaczenia danej sieci: wybierając ją trzeba zwrócić uwagę, czy posłuży w instalacji do ciepłej czy zimnej wody a może do przesyłu wody użytkowej do centralnego ogrzewania. Warto zwrócić również uwagę na kwestię atestów i certyfikatów, które mówią między innymi o tym, czy przyłącze nie będzie negatywnie wpływało na jakość samej wody.

Rozmiary

Standardowe przyłącze wodociągowe do domu to zasuwa z opaską o średnicy do kilkudziesięciu cali. Większe przyłącza montuje się w budynkach wielorodzinnych, blokach i wieżowcach a także w budynkach publicznych jak szpitale czy sklepy, gdzie zużycie i zapotrzebowanie na przesył wody są znacznie większe. Im większy rozmiar zasuwy, tym większa przepuszczalność zacisku, dlatego producenci chcąc uniknąć problemu z przeciekaniem wody, stosują w takich modelach podwójne uszczelni i gumy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here