Jeżeli decydujesz się na alternatywę w postaci zakupów w sieci, z pewnością w większości przypadków płacisz kartą – kredytową czy debetową, to już nie ma większego znaczenia. Generalnie to bardzo duża wygoda, ale nie oznacza to, iż jest to forma transakcji w pełni bezpieczna. Niestety ale konieczne okazuje się wtedy podawanie danych osobowych, które przecież w wirtualnym świecie mogą zostać bez problemu wyszukane przez hakerów internetowych, a następnie przez nich przejęte oraz wykorzystane w negatywny sposób. Wykradane za pośrednictwem podawania wiadomości personalnych są w pierwszej kolejności hasła oraz loginy. To natomiast może posłużyć zaciągnięciu pożyczki na nasz rachunek w instytucjach, które nie wymagają zbyt wielu formalności do załatwienia, na przykład w modnych dzisiaj firmach parabankowych. Jest jednakże wiele rozmaitych sposobów na to, żeby zabezpieczyć się przed tego typu atakami hakerskimi i tej tematyce poświęcony będzie niniejszy poradnik.

Zakupy bez stresu. Jak bezpiecznie płacić kartą w sieci?

Plusy i minusy

Wykonywanie płatności kartą jest przede wszystkim wybierane z tego względu, iż jest to ogromna korzyść. Nie musimy się fatygować, mieć przy sobie gotówki itd. To banalna czynność, wykonywana odruchowo, mechanicznie. Jest to więc nic innego jak po prostu wygoda robienia zakupów online. Ponadto nie mylimy się w liczeniu, nikt nie musi sprawdzać kwoty, wydawać drobnych itd. Transakcja jest wyjątkowo sprawnie realizowana i zaoszczędza się na niej czas. Jeżeli natomiast chodzi o przesłane fundusze pieniężne, to błyskawicznie docierają na konto sprzedawcy, bez paragonów, pokwitowań, stania w kolejkach itd. Im szybciej wyślesz pieniądze a więc wykonasz przelew bankowy, płacąc kartą, tym prędzej Twoja paczka zostanie spakowana a towar w niej się znajdujący wysłany. Usługi tego typu są zatem o wiele bardziej nowoczesne. Płatności kartą mają jednakże również pewne wady. Otóż w niektórych przypadkach handlowcy naliczają prowizję w momencie dokonywania płatności kartą płatniczą. Jest to w związku z tym dla nas dodatkowa strata. Nierzadko problematyczne jest też realizowanie transakcji z tego względu, iż pojawia się kłopot natury technicznej, na który nie mamy wpływu. Trzeba uzbroić się w cierpliwość i spokojnie czekać, a to przedłuża transakcję. Oczywiście wśród minusów wyraźnie dostrzegalnych i coraz częściej wysuwanych przez ekspertów jest niebezpieczeństwo grożące płatnikom kartami. Niestety ale musimy zachować sto procent ostrożności i przestrzegać pewnych reguł, aby nie paść ofiarami hakerów.

Płać bez obaw

Jeżeli chcesz mieć pewność, że nie zostaniesz oszukany i Twoje dane nie zostaną wyłapane przez niepożądane osoby, warto skorzystać z opcji chargeback, czyli mechanizm zapewniający bezpieczne płatności. Polega on na zwracaniu zamówionych i nieopłaconych produktów bądź usług, a także w przypadku ich niezgodności z ofertami podanymi podczas opisu produktu, masz prawo ubiegać się o oddanie Ci zainwestowanej gotówki. Nie zapominaj także, w celach bezpieczeństw, aby sprawdzić czy transmisja danych przebiega na odpowiednim połączeniu – bezpieczne jest to za pośrednictwem protokołu SSL. Wreszcie przyda się także skorzystanie z nowoczesnych technologii, w tym 3D-Secure, która wymusza, aby każda transakcja była potwierdzana hasłem, a hasło to z kolei otrzymujesz bezpośrednio SMS czy e-mailem.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here