Przedsiębiorstwa z branży automotive rozwijają się obecnie bardzo dynamicznie, ale ze względu na ogromne wymagania czasowe i jakościowe ze strony producentów samochodów, bardzo często zdarza się im stawać przed kilkoma ważnymi problemami, jak np. nadwyżki surowców na magazynie, bardzo krótkie terminy dostaw i problemy z optymalizacją procesu produkcyjnego. W jaki sposób fabryki z branży automotive mogą walczyć z przeciwnościami?
Odpowiednie zarządzanie fabryk z branży automotive
Ze względu na bardzo krótkie terminy dostaw, producenci muszą zaopatrzyć się w surowce na długo przed rozpoczęciem produkcji. Samo wytwarzanie przedmiotów rozpoczyna się niezwłocznie w momencie potwierdzenia zlecenia przez klienta. Zdarza się jednak, że ktoś rezygnuje, a surowce pozostają na magazynie. Bardzo często zdarza się, że przechowywanie materiałów jest dużo droższe niż ich zakup w momencie, gdy wszystko będzie już pewne. Fabryki powinny wprowadzić planowanie produkcji, tak by zdążyć z zamówieniem materiałów w momencie, gdy będą one potrzebne. Nie jest to takie proste, gdyż wymaga to zmiany strategii działania zarządzania procesami produkcyjnymi, a także modyfikacji wielu gałęzi pracy fabryki, ale obecne rozwiązania dla przemysłu ułatwiają radzenie sobie z tego typu wyzwaniami.
Nadmiar surowców nie jest jedynym problemem fabryk z branży automotive. Coraz częściej duzi klienci wymagają realizacji zleceń w bardzo krótkim terminie, a w razie jego nie wypełnienia, na firmę nakładane są ogromne kary. Zmiana planu produkcji jest kluczowa, by móc zrealizować takie zamówienia, ale nie wolno także zapominać o całym procesie transportu. To właśnie łańcuch dostaw może nam zagwarantować ostateczny sukces. Zgranie wszystkiego na czas wymaga sporego doświadczenia, ale nie jest niemożliwe.
Cała rzesza dostawców zostaje zmuszona do tego, by zmienić sposób zarządzania swoją firmą i produkcją. Zmiany takie opierają się zazwyczaj o zastosowanie zupełnie nowych rozwiązań informatycznych wspierających zarządzanie produkcją. Dobrym pomysłem może być m.in. wdrożenie systemu MRP lub ERP, co pozwoli na przyspieszenie poszczególnych elementów procesu produkcyjnego, ułatwi planowanie, realizowanie i nadzór nad stanem produkcji.
Umiejętność planowania
Dużą rolę w procesie optymalizacji produkcji grają ludzie. To właśnie od nich i ich umiejętności planowania zależy ostateczny sukces. Brygadziści powinni mieć wystarczająco długi czas pracy w fabryce, by na podstawie swoich doświadczeń móc ocenić co będzie dobre dla firmy i jak należy rozplanować poszczególne prace.
Warto jednak pamiętać o tym, że każdy może czasem zawieść, a nieobecność najlepszego majstra w zakładzie nie powinna doprowadzić do zastojów w produkcji. Należy zadbać o to, by w firmie pracowało co najmniej kilku decyzyjnych ludzi o podobnej wiedzy, gdyż tylko to zapewni nam bezpieczeństwo w przypadku choroby lub niedyspozycji jednego z nich. Z pomocą może przyjść system ERP, który zawiera w sobie wiele cennych danych ułatwiających proces planowania, ale nawet on nie zapanuje nad produkcją, bez wprowadzenia czynnika ludzkiego.