Zarządzanie wspólnotą mieszkaniową

Zarządzanie wspólnotą mieszkaniową wcale nie jest tak prostym zadaniem, jak by to mogło wydawać się na pierwszy rzut oka. Aby uniknąć wielu nieprzyjemnych sytuacji, warto dokładnie zapoznać się z niniejszym artykułem.

Zarządzanie wspólnotą mieszkaniową od „a” do „z”

W pierwszej kolejności warto wspomnieć o tym, że to sami członkowie wspólnoty mieszkaniowej decydują, w jaki sposób przebiegać będzie zarządzanie daną nieruchomością. Poszczególni właściciele lokali znajdujących się w danej nieruchomości określają wspólnie sposób zarządzania nieruchomością, który jest zawierany oczywiście w akcie notarialnym. Przyjęta uchwała wiąże także wszystkich kolejnych właścicieli mieszkań w nieruchomości i może być ona zmieniona jedynie za pośrednictwem specjalnej uchwały zarządu.

Jakie są sposoby zarządzania wspólnotą mieszkaniową?

W dzisiejszych czasach stosuje się dwie główne metody zarządzania wspólnotą mieszkaniową. Pierwszą z metod jest oczywiście zarząd umowny uregulowany w artykule 18 ustawy o własności lokali. Z metody tej korzysta się przede wszystkim wtedy, gdy wspólnota powierza sprawowanie zarządu nad daną nieruchomością osobie prawnej, która nie jest członkiem wspólnoty. Z praktycznego punktu widzenia wybierane są najczęściej wyspecjalizowane firmy, które pełnią tak naprawdę funkcję zarządcy nieruchomości. Drugą metodą jest z kolei zarząd ustawowy uregulowany w artykule 20 ustawy o własności lokali. Z tego typu rozwiązania można skorzystać jedynie wtedy, gdy w danej nieruchomości znajduje się więcej niż 7 lokali. Wspólnota może wybrać nowych członków zarządu nie tylko spośród mieszkańców nieruchomości, ale również spośród osób, które nie są mieszkańcami. W mniejszych nieruchomościach wszystkie decyzje podejmowane są podczas zebrań członków i decyduje tutaj większość głosów.

O czym należy pamiętać?

Każdy, kto staje się członkiem wspólnoty mieszkaniowej zobowiązany jest automatycznie do przestrzegania wszystkich zasad ustalonych prawnie. Między innymi dlatego też warto dokładnie zapoznać się nie tylko ze swoimi możliwościami, ale również i ograniczeniami, które związane są z poszczególnymi regulacjami. W Polsce język prawny jest dość zawiły, a przepisy mało precyzyjne, dlatego też w wielu sytuacjach warto skorzystać z fachowej pomocy. Doświadczony adwokat Warszawa może okazać się bardzo pożyteczny przy sprawach prawnych związanych z zarządzaniem wspólnotą mieszkaniową. Profesjonalny prawnik może nie tylko oferować konsultacje, ale również może reprezentować wspólnotę przed sądem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here