firma jednosobowa

Firma jednoosobowa jest to najłatwiejszy sposób na rozpoczęcie swojej działalności w biznesie. Jej założenie jest bardzo proste. Powinniśmy jednak posiadać podstawowe informacje dotyczące samozatrudnienia. Być może jest to najlepszy moment dla was, aby podjąć ważny krok i sprawdzić jak będziemy sprawdzać się Jako właściciele firmy jednoosobowej. Najpierw jednak musisz dowiedzieć się na czym ona polega. Sprawdź to!

Przeczytaj też: https://www.wsb.com.pl/firma-jednoosobowa/

Firma jednoosobowa – co na początek?

Na początek musimy uwzględnić to, że firma jednoosobowa nazywana jest również samozatrudnieniem. Taką działalność prowadzi jedna osoba fizyczna, stąd wzięła się nazwa firmy jednoosobowej. To dlatego w nazwie takiej firmy zawsze musi być imię i nazwisko.

W jaki sposób założyć firmę jednoosobową?

Założenie takiej firmy jest banalnie proste jeżeli chcemy ją założyć, to wystarczy że Wypełnimy prosty wniosek znajdujący się na stronie Centralnej Ewidencji i Informacji o działalności gospodarczej, czyli w skrócie CEIDG. Nie musimy posiadać wielkiego kapitał, ani też podpisywać żadnych umów.

Koszty firmy jednoosobowej

Bardzo dużym argumentem za tym, aby otworzyć działalność gospodarczą jest możliwość pomniejszenia podatku o koszty prowadzenia firmy. Przy opodatkowaniu na ogólnych zasadach. To znaczy w skali podatkowej i podatku liniowego. Możemy ująć w koszty prowadzenia działalności wydatki na prowadzenie firmy na przykład wynajęcie lokalu, opłaty za telefon czy też zakup paliwa do samochodu lub usługę księgową.

Rejestracja takiej firmy w Centralnej Ewidencji i Informacji o działalności gospodarczej jest całkowicie bezpłatna. Składki ZUS, są dla przedsiębiorcy jednym z najpoważniejszych wydatków na początku działalności firmy jednoosobowej.

Firma jednoosobowa – Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Jeżeli jesteśmy już przy ZUS-ie, to musimy uwzględnić pewne kwestie. Po założeniu działalności gospodarczej będziemy musieli samodzielnie płacić ubezpieczenia społeczne w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.

Są jednak pewne wyjątki od tej zasady:

• Jeśli pracujesz jednocześnie na etacie lub posiadasz wynagrodzenie przynajmniej minimalne

• Jeżeli pierwszy raz założyłeś firmy lub od zawieszenia czy też zamknięcia poprzedniej minęło 60 miesięcy

W innym wypadku Możesz skorzystać z pomocy, jaką państwo oferuje młodym przedsiębiorcom. Jest to ulga na start. Dzięki takie uldze przez pół roku nie musimy płacić ZUS. Jedyne obowiązujące na opłaty, są to składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Ulga na start jest jednak dobrowolna. Możemy z niej zrezygnować i płacić pełne składki. Wówczas odkładamy pieniądze na przyszłą emeryturę. Jeżeli nie chcemy skorzystać z takiej ulgi, to czeka nas obniżony ZUS. Oznacza to, że przez 2 lat, a możemy płacić składki od zadeklarowanej kwoty nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia. Obniżony ZUS przysługuje również firmę jednoosobową, którym skończyła się ulga na start.

Podatki – firma jednoosobowa

Jeżeli chodzi o podatki w przypadku samozatrudnienia Rozliczamy się z państwem jako podatnik PIT. Możemy w ten sposób wybrać różne warianty opodatkowania:

• Skalę podatkową 

• Podatek liniowy 

• Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych 

• Kartę podatkową

Dobrze jest jednak to wszystko przemyśleć i omówić dokładnie z księgową. Taka osoba zdecydowanie bardziej doradzić się jaką formę opodatkowania wybrać.

Po rejestracji naszej firmy dostaniemy numer NIP, który będzie służył nam do identyfikacji działalności przed organami podatkowymi. Będziemy musieli podawać go Przy każdej wypłacie zaliczce, czy też podatku. Prowadząc firmę jednoosobową możemy być również podatnikiem VAT.

Nazwa firmy jednoosobowej

Każda firma musi posiadać swoją nazwę. Podajemy ją podczas wypełniania wniosku na stronie Centralnej Ewidencji i Informacji o działalności gospodarczej. Jeżeli chcemy prowadzić firmę jednoosobową to zawsze twojej nazwy Musi ona posiadać naszym imię i nazwisko. Możemy ją uzupełnić także w inne elementy, związane z branżą czy działalnością, w której pracujemy.

Zobacz też: http://www.bystroglow.pl/ulga-na-start-zus/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here