Jak zacząć grać na giełdzie? Wskazówki dla początkujących

Większość z nas skrycie marzy o bogactwie, dlatego wszelkie sposoby przybliżające do tego celu cieszą się popularnością. Gra na giełdzie bez wątpienia jest jedną z nich, ponieważ daje szansę na znaczne pomnożenie kapitału. Zyski z giełdy potrafią być spektakularne, a przynajmniej na takim poziomie, że dla niektórych inwestowanie staje się sposobem na życie. Znaczna część graczy jednak traci zainwestowane środki, dlatego zanim zdecydujemy się na przygodę z tradingiem, lepiej się dobrze do tego przygotujmy.

Giełda dla początkujących – czego się spodziewać?

Przeciętny człowiek na temat giełdy zwykle wie niewiele, a swoje wyobrażenia na temat inwestowania najczęściej opiera na filmach, czy książkach. Przedstawieni w nich inwestorzy giełdowi to zwykle ludzie sukcesu jeżdżący drogimi autami i mieszkający w luksusowych apartamentach, dla których zawieranie wyjątkowo korzystnych transakcji jest jak przysłowiowa bułka z masłem.

W świecie realnym wygląda to nieco inaczej, szczególnie jeśli chodzi o inwestorów indywidualnych. Statystyki są w tym względzie brutalne – znakomita większość z nich (według niektórych źródeł nawet 90%!) zamiast zarabiać, traci pieniądze i to w zaledwie kilka miesięcy od wejścia na rynek. Warto mieć tego świadomość, że gra na giełdzie nie jest tak prosta, jak przedstawiane jest to na filmach.

Zazwyczaj aby osiągać upragnione zyski, należy uzbroić się w cierpliwość i włożyć dużo pracy w naukę inwestowania, obserwację rynku i właściwe podejmowanie decyzji. Największym błędem początkujących inwestorów jest nadzieja na łut szczęścia, który przyniesie im fortunę – takie rzeczy zdarzają się głównie w filmach.

Jak zacząć grać na giełdzie? Od zdobycia wiedzy!

Doświadczeni traderzy podkreślają, że gra na giełdzie wymaga przede wszystkim odpowiedniego przygotowania, czyli pozyskania wiedzy. Niestety w tym celu nie wystarczy przeczytać pierwszy z brzegu podręcznik o inwestowaniu. Najlepiej zgłębić temat, sięgając do wielu różnych źródeł, a wśród nich powinny być zarówno teoretyczne opracowania, jak i te opisujące trading od strony praktycznej.

Aby zostać inwestorem giełdowym, nie trzeba kończyć specjalnych studiów. W praktyce więc traderami zostają przedstawiciele przeróżnych profesji, którzy nie zawsze mają pojęcie o podstawowych zasadach ekonomii. Niestety zdarza się, że swoich sił w inwestowaniu chcą spróbować osoby, które nie znają elementarnego prawa popytu i podaży, które rządzi każdym rynkiem finansowym. Do najważniejszych zagadnień, jakie każdy początkujący inwestor-amator powinien znać, należą m.in.:

– rodzaje rynków i instrumentów finansowych (gdzie się kupuje akcje, a gdzie handluje walutami lub kontraktami),

– analiza fundamentalna (ocena potencjalnej inwestycji w dany walor na podstawie danych obiektywnych takich jak wskaźniki gospodarcze, wyniki finansowe spółek itp.),

– analiza techniczna (ocena opłacalności inwestycji w dany walor na podstawie wykresu przedstawiającego historyczne zmiany poziomu cen),

– zarządzanie portfelem i ryzykiem inwestycyjnym (np. stosowanie dźwigni finansowej, zleceń stop loss itp.).

Osoby, dla których powyższe pojęcia są całkowicie nowe, nie powinny zaczynać nauki od profesjonalnych podręczników, ponieważ najprawdopodobniej niewiele z nich zrozumieją. Dużo lepiej zacząć od lektury np. blogów lub stron internetowych prowadzonych przez zwykłych traderów, którzy pierwsze kroki na giełdzie mają już dawno za sobą i potrafią zawiłe pojęcia finansowe wyjaśnić prostymi słowami. Właśnie w ten sposób wszystkie najważniejsze zagadnienia związane z tym, jak zacząć grać na giełdzie, tłumaczy autor tej strony: madtrader.pl/gielda-jak-zaczac-i-co-warto-wiedziec. Znajdziemy tu kluczowe informacje, które podane są w przystępny sposób i co najważniejsze, przedstawione są one przez autentycznego tradera, a nie teoretyka, który grę na giełdzie zna wyłącznie z opracowań naukowych.

Konto demo na początek

Zdobywszy przynajmniej elementarną wiedzę teoretyczną na temat rynków finansowych i inwestowania, można przystąpić do wypróbowania jej w praktyce. Warto jednak jeszcze przez chwilę powstrzymać się przed zawieraniem transakcji z wykorzystaniem prawdziwych pieniędzy. Niemal każdy broker, u którego tak czy owak będziemy musieli założyć konto, oferuje jego wersję demonstracyjną, która pozwala na handel wirtualnymi pieniędzmi. W praktyce najczęściej jest to dokładnie ta sama platforma inwestycyjna, którą potem będziemy używać do prawdziwego tradingu, dlatego przy okazji można oswoić się z jej obsługą.

Podczas testowania platformy warto spróbować handlu na różnych walorach, a także jak najwięcej ćwiczyć umiejętności związane z interpretacją danych przy analizie fundamentalnej oraz ze stosowaniem narzędzi do analizy technicznej wykresów. Gra na giełdzie na koncie demo powinna trwać do momentu, aż poczujemy, że rozumiemy podstawowe mechanizmy rynkowe i czujemy się pewnie na platformie inwestycyjnej.

W kwestii tego, jak zacząć grać na giełdzie, większość ekspertów ma tę samą radę: należy się do tego dobrze przygotować, bo inaczej bardzo szybko można stracić wszystkie pieniądze. Warto sobie to wziąć do serca i jak najwięcej czasu poświęcić na zdobycie niezbędnej wiedzy. Tym bardziej że w Internecie znajdziemy mnóstwo wartościowych źródeł, które pomogą nam w przystępny sposób zrozumieć tajemniczy świat finansów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here