Większość przedsiębiorców na dźwięk zwrotu „audyt finansowy” praktycznie truchleje ze strachu. Audyt bowiem kojarzy nam się zazwyczaj z bardzo nieprzyjemną kontrolą, która ma na celu zrujnowanie naszej firmy. Czy jednak tak jest w istocie? A może audyt ma także swoje dobre strony? Na te pytania odpowie poniższy artykuł…

Czym jest audyt finansowy?

Zacznijmy jednak od początku – co to jest w zasadzie ów audyt finansowy? Otóż można powiedzieć, że jest to kompleksowe badanie finansów firmy. W jej efekcie powstaje rzetelny dokument określający stan majątkowy i finansowy danej jednostki oraz często także zawierający istotne rekomendacje. Ta definicja zapewne jednak dla wielu osób brzmi całkowicie niezrozumiale. Na czym zatem polega taki audyt w praktyce?

Otóż firma zewnętrzna, wyspecjalizowana w danej dziedzinie, bada dokładnie raporty finansowe, przeprowadzone inwentaryzacje, sposób prowadzenia księgi rachunkowej, rozliczenia dotacji sprawdza plany przekształceń i weryfikuje ogólny sposób prowadzenia firmy pod kątem rachunkowości i finansów.

Zalety audytu finansowego

Teraz przechodzimy do najważniejszej sprawy, a mianowicie do korzyści ,jakie daje nam audyt finansowy. Bowiem choć być może trudno w to uwierzyć, to taka kontrola naprawdę wpływa pozytywnie na rozwój firmy. Przede wszystkim bowiem zauważmy, że jako szefowie wcale nie zawsze wiemy, co dokładnie dzieje się w naszej firmie…

Ileż to razy słyszy się o drobnych defraudacjach, które z biegiem czasu przekształcają się w ogromne sumy, delikatnych matactwach, chciwości pracowników itd. Sami tego nigdy możemy nie wykryć, tym bardziej, że przecież to oszukujący pracownicy podsuną nam fałszywe raporty. Zaś zewnętrzna firma przeprowadzająca audyt finansowy na pewno się tym zainteresuje.

Jak znaleźć firmę od audytów finansowych?

Pozostaje już tylko kwestia, w jaki sposób możemy znaleźć firmę, która podejmie się wykonania takiego audytu. Otóż nic prostszego – w Internecie znajdziemy sporo ogłoszeń. Warto także podpytać znajomych przedsiębiorców, którą firmę polecają.

Pamiętajmy jednakże o tym, aby wybrać naprawdę rzetelną firmę, która posiada prawdziwych specjalistów w danej dziedzinie oraz która może poszczycić się już rekomendacjami od znanych firm, w których wykonywała audyty. Co ważne – określmy z firmą wcześniej dokładny zakres audytu.

Artykuł powstał we współpracy z GLC

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here