Dźwigi towarowe – lepiej wynająć czy kupić?

0
1998

Dźwigi towarowe to nieodłączny element każdego placu budowy. Dzięki nim prace budowlane wykonuje się szybciej, a także bezpieczniej. Bardziej opłaca się wynająć dźwig? A może warto zakupić go i mieć zawsze pod ręką?

Wynajem dźwigu towarowego

Dźwigi towarowe, jak wszystkie inne maszyny budowlane, można wynająć. Na Polskim rynku istnieje wiele firm zajmujących się tego typu usługami. Świadczone są od lat, więc wybór sprzętu jest spory, a znalezienie najbardziej odpowiedniego dla nas dźwigu towarowego nie powinno nastręczać problemów. Choć istnieją wyjątki, ale o tym trochę szerzej w części dotyczącej kupna.

Kiedy opłaca się wynająć dźwig towarowy? Odpowiadają na to pytanie krótko i treściwie – wtedy, gdy potrzebujesz dźwigu szybko i na krótki czas. Niewielki przedsiębiorca, który zajmuje się głównie budowaniem niskich domów jednorodzinnych, a któremu od czasu do czasu zdarzy się przyjąć zlecenie na kilkupiętrowy budynek, naturalnie lepiej wyjdzie na wynajęciu dźwigu towarowego niż na jego zakupie. Po pierwsze, wynajęcie dźwigu to koszt mniej więcej kilkuset złotych dziennie, z kolei zakup to konieczność wyłożenia sumy w granicach kilkuset tysięcy. Po drugie, sporadycznie używany dźwig towarowy niszczeje i traci na wartości, w końcu będzie wymagał konserwacji oraz napraw, a to także kosztuje.

Zakup dźwigu towarowego

Kupno dźwigu towarowego to duży wydatek, ale w określonych przypadkach ma on swój sens. Duże przedsiębiorstwa budowlane albo każde inne, których działalność wiąże się z częstym przeładunkiem czy przenoszeniem znacznych ciężarów, powinno rozważyć zakup dźwigu towarowego. Wynajem na okres dłuższy niż kilka tygodni wiąże się z koniecznością wyłożenia sporej sumy. Miesięczna cena najmu może równać się racie ewentualnego kredytu, zaciągniętego na zakup dźwigu. Jeśli dźwig usprawnia działanie przedsiębiorstwa przy większości prac, warto nabyć go na własność, a już na pewno wtedy, gdy będziemy musieli korzystać z niego codziennie.

Istnieje też jeden mniej oczywisty powód, dla którego warto mieć własny dźwig. Mamy pewność, że gdy będzie nam potrzebny, to jego rodzaj i udźwig sprosta naszym oczekiwaniom. Oferta wynajmu dźwigów towarowych jest szeroka, ale nie nieskończona. Może okazać się, że akurat w danej chwili nie ma wolnego dźwigu o oczekiwanej przez nas funkcjonalności. Taka sytuacja potrafi całkowicie sparaliżować pracę, a w ostateczności przyczynić się do strat finansowych.   

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here