Jak zaplanować spłatę pożyczki?

Zaciągnięcie pożyczki może wydawać się najlepszym rozwiązaniem problemów finansowych, jednak należy mieć świadomość tego, że jest to tylko chwilowy ratunek i takie pieniądze trzeba będzie za jakiś czas zwrócić.

Zanim więc ktoś podpisze umowę zobowiązującą go do oddania kilku lub kilkunastu tysięcy złotych, powinien dokładnie przeanalizować stan swoich finansów oraz zastanowić się nad tym czy taka pożyczka naprawdę ma sens. Z drugiej strony, o ile można sobie odmówić zakupu nowych butów czy telefonu, to jeżeli komuś zepsuło się auto niezbędne do pracy lub musi zapłacić za leczenie bliskiej osoby, to szybka pożyczka rzeczywiście będzie najlepszym rozwiązaniem.

Terminowa spłata zadłużenia

Tym co łączy pożyczki udzielane przez specjalizujące się w tym firmy oraz tradycyjne banki jest to, że zawsze należy oddawać je w terminie. W przeciwnym razie można nie tylko narazić się na dodatkowe opłaty i większe odsetki, ale nawet trafić do baz dłużników, co w przyszłości mogłoby utrudnić ponowne pożyczenie pieniędzy. Podstawą jest więc zadbanie o to, aby pożyczka została klientowi rozłożona na dogodne dla niego raty, których termin spłaty będzie przypadał po dniu, w którym otrzymuje się wynagrodzenie. Dzięki temu spłata pożyczki nie będzie zagrożona opóźnieniami wynikającymi z braku środków niezbędnych do jej zrealizowania.

Jeżeli ktoś zapomina o takich terminach, to zawsze może sprawdzić czy bank lub firma pożyczająca pieniądze nie ma opcji skorzystania z bezpłatnych monitów wysyłanych w postaci wiadomości SMS lub mailem. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, szczególnie że telefon ma się zawsze przy sobie, a maila niektórzy sprawdzają nawet kilka razy dziennie. Wówczas gdy będzie zbliżał się termin spłaty raty za pożyczkę, to klient otrzyma krótką wiadomość stanowiącą przypomnienie. Jeżeli jednak firma lub bank, w której zaciągnęło się pożyczkę nie udostępnia takich opcji, zawsze można skorzystać ze zwykłego kalendarza, w którym z wyprzedzeniem zapisze się terminy rat. Innym rozwiązaniem może być ustalenie automatycznych przelewów w banku, aby spłata była realizowana w określonym dniu bez potrzeby każdorazowego pamiętania o wysłaniu przelewu.

Przedterminowa spłata pożyczki

Osoby pragnące szybciej spłacić wszystkie raty kredytu muszą natomiast upewnić się, że jest to zgodne z umową i nie narazi klienta na dodatkowe opłaty. Takie rozwiązania stosowane są między innymi w kredytach hipotecznych, gdzie płaci się karę za wcześniejszą spłatę zadłużenia. Z drugiej strony, pomimo tych opłat i tak jest to opłacalne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here