Jakie ulgi podatkowe są w UK?

Przedsiębiorca prowadzący firmę w Wielkiej Brytanii, korzysta z ulg podatkowych. Dzięki nim może znacznie obniżyć kwotę należnego podatku, a nawet go uniknąć. Z jakich ulg może skorzystać firma?

Kwota wolna od podatku

Obecnie kwota wolna od podatku w UK, to 12.500 GBP rocznie. Jest ona równa dla wszystkich podatników. Daje to około 62500 zł nieopodatkowanego dochodu rocznie. Do osiągnięcia tego dochodu, podatnik nie odprowadza podatku. Po jego przekroczeniu, podatek nalicza się wyłącznie od tej części, która go przekracza. Gdy podatnik generuje dochody niższe od kwoty wolnej, to jej część może przenieść na partnera, z którym jest w związku, jeżeli ma on dochody powyżej 12.500 funtów. Przeniesiona kwota nie może przekroczyć 1500 funtów. Pozwala to na zaoszczędzenie około 238 funtów. Kwota wolna od podatku dotyczy każdego podatnika w UK i jest każdego roku zwiększana.

Kwota wolna od podatku dla dyrektora spółki LTD

Pensja dyrektorska w spółce LTD podlega takim samym podatkom, jak od osób fizycznych. Nawet mieszkając w Polsce, dyrektor spółki pobierający wypłatę, nie odprowadza podatku do kwoty 12.500 funtów rocznie. Umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania pomiędzy Polską a Wielką Brytanią powoduje, że nawet prywatna rezydentura w Polsce, nie jest przeszkodą, by pensja dyrektora była opodatkowana na zasadach brytyjskich. Warunkiem jest nieposiadanie zakładu pracy na terenie Polski. Chociaż kwota wolna od podatku nie dotyczy spółki, to podatek od niej odprowadza się dopiero po odliczeniu pensji dyrektorów. Dzięki temu, spółka może uniknąć płacenia podatków. Dzieląc dochód spółki na pensje trzech dyrektorów, można znacznie obniżyć dochód spółki. Każdemu dyrektorowi przysługuje kwota wolna od podatku. Gdy jest trzech dyrektorów, pozwala to na uzyskanie dochodu w wysokości 37.500 funtów, nieopodatkowanego dochodu rocznie. Dopiero dochód spółki powyżej tej kwoty, podlega opodatkowaniu.

Składki National Insurance i dywidendy

Dochód nieprzekraczający kwoty 8425 funtów rocznie, zwalnia podatnika od obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie społeczne. Dotyczy to także dyrektorów spółki LTD. Jeżeli pensja dyrektora przekroczy 8425 funtów rocznie, lecz będzie niższa niż kwota wolna od podatku w wysokości 12500 funtów, wtedy będzie on musiał opłacać składki. Ich wysokość, to około 300 zł. Dyrektor spółki LTD, będący równocześnie udziałowcem spałki, może wypłacać sobie dywidendy. Jeżeli dyrektor będący jednocześnie udziałowcem wypłaci sobie dywidendy do wysokości 2000 funtów rocznie, wtedy nie odprowadza od nich podatku.

Inne ulgi podatkowe

Wśród wielu ulg podatkowych mających na celu rozwój przedsiębiorczości, na uwagę zasługuje podatek od zysków z inwestycji. Kwota wolna od zysków kapitałowych wynosi 11700 funtów. Jeżeli więc kupiliśmy coś taniej i sprzedaliśmy drożej, to do osiągnięcia zysku nieprzekraczającego kwoty wolnej 11700 funtów, nie odprowadzamy podatku. Dopiero, gdy nasz zysk przekroczy tą kwotę, musimy zapłacić podatek. Kolejna ulga dotyczy osób dorabiających sobie w handlu i podnajmie nieruchomości. Do dodatkowego dochodu nieprzekraczającego 1000 funtów, nie płacimy podatku i nie odprowadzamy składek. Jest to ważna ulga dla osób np. handlujących okazjonalnie na Ebayu. Osoby oszczędzające, mogą skorzystać z ulgi personal savings allowance. Przy zarobkach do 46350 funtów, można skorzystać z ulgi w wysokości 1000 funtów. Ulgi podatkowe w Wielkiej Brytanii dają możliwość rozwoju firmy, gdyż podatki nie są obciążeniem, którym trudno sprostać. Dopiero, gdy firma osiąga duże dochody, wtedy dzieli się z państwem, płacąc podatek.

Więcej o ulgach podatkowych i innych korzyściach wynikających z rejestracji działalności w Wielkiej Brytanii przeczytasz na blogu TaxAngels.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here