Nie zawsze przy zakupie mieszkania kupujący zmuszony jest do brania kredytu hipotecznego. Taka inwestycja może zostać sfinansowana również z kredytu gotówkowego. Co jest bardziej opłacalne, zaciągnięcie kredytu pod hipotekę, czy kredytu gotówkowego na zwykłych warunkach?

Czynniki decydujące – czyli co?

To, czy warto zdecydować się na kredyt hipoteczny, czy też pożyczkę gotówkową zależne jest od tego, na co chcemy dokładnie przeznaczyć pieniądze. Ważne jest ponadto, jaką kwotę chcemy pożyczyć i czy zależy nam na czasie. Poniżej omówione zostały najważniejsze kwestie, sprawdź, o czym pamiętać, kiedy planujesz zakup mieszkania na kredyt.

Zalety i wady kredytów hipotecznych

Największą zaletą kredytów hipotecznych jest, że mają one zdecydowanie niższe oprocentowanie niż w przypadku pożyczek gotówkowych. Oprócz tego można je zaciągnąć na zdecydowanie większą kwotę niż pożyczki gotówkowe, a także na dłuższy okres czasu. Są to pewne korzyści, jednak tego rodzaju produkt bankowy ma też swoje wady, których nie mają pożyczki. Co do nich należy?

Przede wszystkim zaciągnięcie zobowiązania pod hipotekę wiąże się z pewnymi kosztami towarzyszącymi kredytom. Do wydatków kredytobiorcy zalicza się założenie księgi wieczystej i wpis do księgi wieczystej. Dodatkowo wymienia się tu prowizję biura nieruchomości, które pośredniczyło w zakupie lokum. Do kosztów kredytu bank zalicza opłatę przygotowawczą za rozpatrzenie wniosku i prowizję od przyznanego kredytu. Dolicza się tu także ubezpieczenia, a są to ubezpieczenie nieruchomości, ubezpieczenie od utraty pracy i dochodu. Ponadto na początku okresu kredytowania może zostać naliczone ubezpieczenie pomostowe, aż do chwili uzyskania wpisu do księgi wieczystej. Jej wysokość zależy od tego, jak szybko uda się załatwić formalności związane z księgą wieczystą.

Ograniczenie celu kredytu?

Ci, którzy kupują nowe mieszkanie, nierzadko stoją również przed nabyciem wyposażenia takiego lokum. Nie chodzi tu tylko o zakup nowych drzwi, płytek podłogowych, czy armatury łazienkowej. Oprócz tego, aby mieszkanie było gotowe do zamieszkania, musi mieć wyposażenie, np. meble, dywany, lampy.

W przypadku kredytów hipotecznych istnieje pewne ograniczenie. Jest tak, dlatego, ponieważ pożyczone pieniądze należy przeznaczyć tylko na zakup i remont nieruchomości, a nie na inne wydatki. Tego problemu nie ma w przypadku kredytów gotówkowych. Zdobycie takiej kwoty pieniędzy nie zawsze musi wiązać się z przedstawianiem bankowi faktur za zakupione materiały budowlane. Można sobie pozwolić na zakup pralki, kuchenki, nowej sofy, a nawet samochodu.

Obciążenie hipoteki

Warto także mieć na uwadze, że zaciągnięcie kredytu pod hipotekę sprawi, że zostanie ona obciążona i nie będzie można później wziąć innego zobowiązania pod tę nieruchomość. Tego przykładem jest pożyczka pod hipotekę.

Zaciągnięcie kredytu gotówkowego, co prawda może obniżyć znacząco naszą zdolność kredytową, jednak pozostawia możliwość zaciągnięcia kolejnej pożyczki pod hipotekę.

Warto mieć na uwadze, że w przypadku kredytów gotówkowych na większą kwotę (przykładowo kilkadziesiąt złotych), banki również będą zapewne wymagały dodatkowego zabezpieczenia. Przykładowo poręczenia innych osób, albo ubezpieczenia na wypadek śmierci, lub utraty pracy.

Zakup mieszkania za pożyczone pieniądze stanowi bardzo poważne przedsięwzięcie, które znacząco obciąży nasz budżet nawet na kilkadziesiąt lat. Dlatego należy wziąć pod uwagę wszystkie koszty dodatkowe zobowiązania i wybrać najkorzystniejszą ofertę.

Więcej informacji na stronie Banku Zachodniego – www.bzwbk.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here