Oprocentowanie lokat bankowych – w które lokaty warto zainwestować?

Masz nadwyżkę finansową i chcesz ulokować ją w bezpieczny produkt oszczędnościowy? Dołącz do grona niemal 30% Polaków, którzy wybierają lokaty – jako sprawdzony depozyt bankowy niewiążący się z żadnym ryzykiem. Zanim jednak dokonasz konkretnego wyboru, sprawdź, w które lokaty faktycznie warto zainwestować.

Lokata to depozyt bankowy, który cieszy się ogromną popularnością wśród oszczędzających Polaków. Wyróżnia się przede wszystkim brakiem jakiegokolwiek ryzyka utraty kapitału i pewnością zysków. Ponadto wystarczy już niewielka kwota, aby móc zacząć pomnażać środki. Aby jednak wysokość zysków była zadowalająca, istotną rolę odgrywa oprocentowanie.

Oprocentowanie lokat bankowych – ile wynosi?

Na oprocentowanie lokat bankowych ma wpływ m.in. wysokość stóp procentowych ustalanych przez Radę Polityki Pieniężnej. Problem w tym, że od 2015 roku stopy procentowe utrzymują się na rekordowo niskim poziomie i w najbliższej perspektywie raczej się to nie zmieni. Obecnie oprocentowanie lokat bankowych nie jest zadowalające – wynosi średnio 1,0–1,5%.

Nie da się ukryć, że nisko oprocentowane depozyty bankowe nie pozwalają na osiągnięcie wysokich zysków.

Przykład 1. Załóżmy, że zakładasz lokatę 3-miesięczną z oprocentowaniem 1,2%. Wpłacając kwotę 10 000 zł, zyskujesz zaledwie 24,30 zł netto.

Przykład 2. Załóżmy, że zakładasz lokatę 3-miesięczną z oprocentowaniem 1,45%. Wpłacając kwotę 20 000 zł, wypracowane odsetki wyniosą ok. 58 zł netto.

Oprocentowanie rośnie wraz z czasem trwania lokaty?

Chociaż nie jest to regułą, oprocentowanie depozytu bankowego często rośnie wraz z czasem trwania lokaty. Przykładem może być m.in. Lokata Plus dostępna w ofercie Toyota Banku.

Przykład 1. Załóżmy, że chcesz założyć Lokatę Plus na okres 3 miesięcy. Oprocentowanie wynosi wówczas 1,65%. Wpłacając 15 000 zł, wysokość odsetek wyniesie ok. 50 zł.

Przykład 2. Załóżmy, że zakładasz Lokatę Plus na okres 12 miesięcy z oprocentowaniem 2,30%. Wpłacając 15 000 zł, zyskasz ok. 279 zł.

Przykład 3. Załóżmy, że zakładasz Lokatę Plus na okres 36 miesięcy z oprocentowaniem 2,75%. Wpłacając 15 000 zł, wysokość odsetek wyniesie ok. 1000 zł.

Jak wynika z powyższych kalkulacji, im dłużej trwa depozyt bankowy, tym wyższe oprocentowanie. To z kolei przekłada się na dużo większe zyski.

Lokaty długoterminowe to zawsze dobry wybór?

Zastanawiasz się nad wyborem lokaty długoterminowej? Chociaż taka opcja faktycznie może wiązać się z wyższym oprocentowaniem, musisz dokładnie ją rozważyć.

Pamiętaj, że tego rodzaju lokaty oznaczają zamrożenie środków na dłuższy czas – nawet kilka lat. Jeżeli całą nadwyżkę ulokujesz w taki depozyt bankowych, w razie nieoczekiwanych wydatków stracisz odsetki związane z zerwaniem lokaty.

Lokaty długoterminowe to dobre rozwiązanie dla osób, które:

  • poza lokatą mają dodatkową nadwyżkę finansową
  • w najbliższym czasie nie będą potrzebować żadnych dodatkowych środków.

W przeciwnym razie pomyśl o lokacie krótkoterminowej – jeśli dobrze przejrzysz ofertę banków, również trafisz na atrakcyjne depozyty bankowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here