Pensja to nie wszystko

Mówi się, że pracownik dobrze wynagradzany to pracownik zmotywowany i wydajny. Ważnym elementem wynagrodzenia jest pensja zasadnicza, jednak obecnie na rynku coraz więcej firmy oferuje różnego rodzaju benefity pozapłacowe. By zdobyć dobrego pracownika, a przede wszystkim utrzymać najlepszych ludzi ze swojej kadry warto być konkurencyjnym także w tej materii.

Najczęściej spotykane pozapłacowe elementy wynagrodzenia

Pensja jest bardzo ważna, ale często to pozapłacowe elementy wynagrodzenia mają największą funkcję motywującą, czy budującą lojalność pracowników. Najczęściej na rynku pracy można spotkać się z takimi bonusami dla pracowników jak:

– ubezpieczenie na życie;
– ubezpieczenie zdrowotne lub inne formy dofinansowania opieki medycznej;
– karnety do klubów sportowych, lub karty sportowe;

Zwykle pracodawcy w części albo w całości płacą za takie dodatkowe benefity, często wykorzystując do tego środki zgromadzone dzięki Zakładowemu Funduszowi Świadczeń Socjalnych. Ale dodatkowym bonusem dla pracowników bywają też możliwość skorzystania np. z ubezpieczeń na preferencyjnych warunkach dzięki umowom grupowym.

Oprócz wyżej wymienionych bonusów spotyka się też takie, które pracodawcy oferują tylko wybranej grupie pracowników, najczęściej kadrze kierowniczej i najważniejszym specjalistom. Do takich dodatkowych elementów wynagrodzenia należą telefon czy samochód służbowy, z którego pracownicy w ramach określonych limitów mogą korzystać także do celów prywatnych.

Wszystko w jednym miejscu

Wybierając określoną formę dodatkowego, niefinansowego bonusu pracodawcy często mają problem, jaką powinien on mieć formę, by sprostać oczekiwaniom wszystkich pracowników. Ale na rynku można już znaleźć na to rozwiązanie, są nim tak zwane systemy kafeteryjne. Przykładowo korzystając z platformy Nais (https://nais.pl/) pracodawca pozostawia pracownikowi do dyspozycji pewną pulę środków, którą ten może zrealizować w wybrany przez siebie sposób. Co ważne w takim systemie wachlarz benefitów jest bardzo szeroki. Pracownik ma do dyspozycji nie tylko kartę sportową (Cityfit), ale możliwość zakupu po preferencyjnych cenach różnego rodzaju biletów a nawet kart przedpłaconych do sklepów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here