Wiertarka udarowa - wszystko co musisz o niej wiedzieć

Wiertarka udarowa to sprzęt przydatny w każdym domu. Nie tylko pozwoli ci wykonać otwory w twardych materiałach, ale też świetnie zastąpi inne elektronarzędzia. Poznaj podstawowe informacje o wiertarce udarowej i dowiedz się, w jaki sposób możesz wykorzystać to urządzenie.

Majsterkowanie nie jest twoją największą pasją, a zawodowo jesteś związany z branżą bardzo odległą od budownictwa. Nic więc dziwnego, że nie rozważałeś nigdy zakupu wiertarki udarowej. Uważasz, że to urządzenie nie jest ci do niczego potrzebne, a jego zakup traktujesz tylko jako zbędne obciążenie domowego budżetu. W twojej opinii to sprzęt wyłącznie dla profesjonalistów, zatem podczas prostych domowych napraw na pewno okaże się on nieprzydatny. Jeśli w tym opisie odnalazłeś siebie, musimy wyprowadzić cię z błędu.

Wiertarka udarowa należy do tych elektronarzędzi, które zdecydowanie warto mieć w domu – nawet, jeśli nie masz w sobie żyłki majsterkowicza. Przyda się w wielu sytuacjach, jest stosunkowo łatwa w obsłudze, a kosztów zakupu najbardziej podstawowych modeli nie odczuje mocno nawet dla średnio zasobny portfela. Wiertarki udarowe znajdziesz w sklepie Castorama https://www.castorama.pl/produkty/narzedzia-i-artykuly/elektronarzedzia-przenosne-i-akcesoria/wiertarki-wkretarki-i-mloty/wiertarki.html w przystępnych, zaczynających się już 60 złotych, cenach. Przygotowaliśmy poradnik, z którego dowiesz się, do czego służy wiertarka udarowa, czym różni się od standardowych urządzeń i na co zwrócić uwagę przy jej zakupie.

Podstawowe informacje o wiertarce udarowej

Odpowiedź na pytanie co to jest wiertarka udarowa jest prosta – to urządzenie, które od zwykłej wiertarki różni się obecnością mechanizmu udarowego. Tu z kolei rodzi się następne pytanie – co to jest udar w wiertarce? To nic innego jak system, który generuje miarowe uderzenia przekazywane do urządzenia. W przypadku wiertarek jest on uzyskiwany dzięki specjalnemu układowi zębatek.

Jego zastosowanie wymusza pewne zmiany konstrukcyjne w porównaniu do zwykłych wiertarek. Inne są też wiertła wykorzystywane w tego typu elektronarzędziach – tak zwane widia. Produkuje się je z węglików takich metali jak wolfram lub tytan, co zapewnia ich dużą wytrzymałość. Ta cecha jest bardzo ważna, bo wiertła są poddawane ciągłym zmianom obciążenia. Widia wysokiej jakości przystosowane do parametrów osiąganych przez wiertarki udarowe znajdziesz w sklepie Castorama.

Jak działa wiertarka udarowa? Kluczem do jej prawidłowej obsługi jest dobór odpowiedniego przełożenia. Wolny bieg należy zastosować do prac niewymagających obciążenia – na przykład mieszania farb lub wkręcania wkrętów. Wiercąc w twardszych materiałach musisz dobrać odpowiednio wyższy bieg. Najwyższych obrotów wymaga obróbka stali, betonu lub takich gatunków drewna jak dąb, merbau czy teak. Wartość ta zależna jest także od średnicy otworu. Im ta jest mniejsza, tym większych obrotów należy użyć, by był on dokładny i dobrze się prezentował.

Żeby praca z wiertarką udarową była bezpieczna (zarówno dla ciebie, jak i dla narzędzia) oraz wydajna, warto pamiętać o kilku najważniejszych zasadach:

  • odpowiednia pozycja – twoje ramię powinno znajdować się na osi wiercenia. Jedynie w ten sposób bez zmęczenia rąk wywiercisz precyzyjne otwory;
  • bezpieczna zmiana biegów – może odbywać się tylko przy wyłączonym silniku. Dotyczy to również zmiany kierunku obrotów (uruchamiania biegu wstecznego);
  • niezbędne przerwy – szczególnie ważne są podczas wiercenia na niskich obrotach. Wówczas warto co kilkadziesiąt sekund przerwać pracę i podnieść narzędzie do pozycji pionowej, włączając jednocześnie wysoki bieg. Pozwoli to oczyścić mechanizm z pyłu;
  • prawidłowe wyjmowanie wiertła z otworu – nigdy nie rób tego przy włączonym biegu wstecznym. To najprostsza droga do tego, by uszkodzić wiertło, które w takim przypadku może pozostać w obrabianym materiale;
  • wydajna wentylacja – otwory znajdujące się w obudowie urządzenia nie mogą być zasłonięte podczas pracy silnika, bo grozi to jego przegrzaniem

Kiedy wykorzystywana jest wiertarka udarowa?

Wykorzystanie wiertarki udarowej znacznie poszerza listę prac, które możesz wykonać za pomocą tego narzędzia. Modele takie jak wiertarka udarowa Erbauer o mocy 800W umożliwiają wiercenie nawet w najtwardszych materiałach. Bez większych problemów wykonasz nią otwory w betonie, kamieniu, drewnie egzotycznym czy stali. To umożliwi ci przeprowadzenie domowych napraw we własnym zakresie. Wyposażony w wiertarkę udarową, bez pomocy fachowców zawiesisz szafkę lub półkę, dokonasz modyfikacji mebli itp.

Zastosowanie wiertarki udarowej na tym się jednak nie kończy. Urządzenia tego typu z powodzeniem zastąpią wiele innych elektronarzędzi. Za ich pomocą możesz złożyć meble łączone wkrętami, wymieszać zaprawę lub farbę, a także skuć stare tynki. Kupując wiertarkę udarową zaoszczędzisz więc miejsce w domowej skrzynce na narzędzia. Zamiast kilku sprzętów wystarczy jeden – za to wielofunkcyjny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here