Rozliczenie PIT

30 kwietnia 2021 roku upływa termin rozliczenia rocznego dla większości podatników. W tym czasie swojej zeznanie złożyć powinny zarówno osoby zatrudnione na umowę o pracę, o dzieło, zlecenie, jak również te prowadzące działalność gospodarczą. 

  1. Czy Urząd Skarbowy może cię rozliczyć?
  2. PIT-37 online – jak go wypełnić?
  3. Co w przypadku PIT-36?

Czy Urząd Skarbowy może cię rozliczyć?

Jeszcze dwa lata temu w ramach wniosku o sporządzenie zeznania podatkowego PIT-WZ można było poprosić o rozliczenie PIT przez Urząd Skarbowy. Obecnie taka usługa nie jest już dostępna. Analogicznym rozwiązaniem jest jednak dostępny dla wszystkich podatników rozliczających się w ramach PIT-37 program Twój e-PIT. Jest to rozwiązanie udostępnione w ramach działań Ministerstwa Finansów. Na podstawie deklaracji złożonych przez pracodawców w formie PIT-11 MF przygotowuje gotowe PITy, które można jedynie zatwierdzić na portalu podatki.gov.pl i tym samym zrealizować obowiązek zeznania rocznego. Rozwiązanie to sprawdza się jednak wyłącznie w przypadku osób, które mają jednego pracodawcę i nie korzystają z ulg i odliczeń od podatku. Jeśli masz kilka różnych PITów od różnych pracodawców lub chcesz skorzystać z określonego rodzaju ulgi, musisz PIT wypełnić samodzielnie. Są jednak programy, które pomagają w tym zadaniu.

jak wypełnić PIT-36 i PIT-37

PIT-37 online – jak go wypełnić?

Program do PIT 37 online to rozwiązanie bardzo wygodne, ponieważ pozwala ono na import danych z dokumentów znajdujących się na portalu podatki.gov.pl. Dzięki temu nie musisz tracić czasu na przepisywanie jeszcze raz tych samych danych. Znika również ryzyko, że podczas przepisywania popełnisz błąd, w efekcie którego twoje zeznanie nie będzie prawidłowe. Korzystanie z programów online do rozliczania PIT-37 ma jednak zdecydowanie więcej plusów. Przede wszystkim program samodzielnie dokonuje obliczeń na podstawie danych wprowadzonych przez podatnika (samodzielnie lub zaimportowanych z usługi Twój e-PIT). Do zera więc zostaje zminimalizowane ryzyko pojawienia się błędów wynikających z pomyłek w obliczeniach. Ponadto, program kontroluje, czy wszystkie niezbędne, wymagane pola zostały uzupełnione. Niestety często zdarza się, że podatnicy wysyłają np. PIT-37 bez podpisu. W programie online jest to niemożliwe. Ułatwieniem jest również możliwość bezpośredniej wysyłki formularza z programu do właściwego US. Wysyłka elektroniczną zamiast papierowej nie tylko jest wygodniejsza, lecz także skraca na przykład czas oczekiwania na ewentualny zwrot nadpłaconego podatku. W ramach pracy z programem skorzystać można ze wszystkich dostępnych dla podatników ulgi i odliczeń, program sam sugeruje, który załącznik jest potrzebny do uzyskania konkretnego odliczenia od podatku.

Co w przypadku PIT-36?

Program PIT 36 online to bezcenne rozwiązanie dla wielu przedsiębiorców. Nie wszyscy korzystają z usług profesjonalnych biur księgowych. Spora część osób prowadzących samodzielną działalność gospodarczą rozlicza się bez takiego wsparcia. Program PIT online znacznie skraca czas, który trzeba poświęcić na to zadanie, tym bardziej że podatnicy z tej kategorii nie mogą liczyć na gotowe formularze, które dostępne są dla płatników PIT-37. W programie online do PIT-36 także większość pracy polega jedynie na wpisaniu podstawowych danych: przychodu i kosztów jego uzyskania, a także informacji o zaliczkach na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Obliczeń program dokonuje automatycznie, po raz kolejny eliminując ryzyko popełnienia błędu przez osobę rozliczającą. Podobnie jak w przypadku PIT 37 online dla podatnika w programie dostępne są wszystkie odpowiednie załączniki. Plusem jest także możliwość wczytania dokumentu z Twój e-PIT, w przypadku osób, które prowadzą działalność gospodarczą, ale uzyskują przychody również w ramach umowy o pracę, dzieło czy zlecenie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here