Ubezpieczenie domu

Dla wielu z nas dom jest ostoją spokoju oraz miejscem, w którym czujemy się najbezpieczniej. Często jest również najcenniejszym, co mamy. Dlatego też niezwykle ważne jest to, by zadbać o jego ubezpieczenie. Co obejmują pakiety oferowane przez Towarzystwa Ubezpieczeniowe? I dlaczego warto skorzystać z ich oferty? Dowiesz się z tego artykułu.

Bardzo często daje się usłyszeć historie osób, które w wyniku zdarzeń losowych straciły dorobek swojego życia i nie otrzymały żadnej pomocy materialnej, ponieważ nie miały ubezpieczenia. Mimo to wielu właścicieli nieruchomości zastanawia się, czy jego zakupienie rzeczywiście zagwarantuje im wsparcie. Często nie mamy bowiem pojęcia co obejmuje ubezpieczenie domu. Spróbujmy więc odpowiedzieć na to pytanie. 

Co może obejmować polisa ubezpieczeniowa dla nieruchomości prywatnej?

Przede wszystkim warto mieć świadomość, że ubezpieczenie domu niejedno ma imię. Nawet w obrębie jednej firmy ubezpieczeniowej możemy korzystać z wielu wariantów, które obejmują różne zakresy ochrony. Jest to ukłon w stronę klientów, dzięki któremu mogą oni wybrać rozwiązania najtrafniej dopasowane do swoich potrzeb i możliwości finansowych.

Ubezpieczenie może obejmować tylko budynek mieszkalny, jak również być rozszerzone na inne nieruchomości takie jak garaże czy budynki gospodarcze. 

Znaczna większość polis ubezpieczeniowych obejmuje zdarzenia losowe, czyli pożar, uderzenie pioruna, zalanie, powódź czy skutki gradu lub intensywnego wiatru.  Poza tym, polisy mogą ubezpieczać dom również przed skutkami kradzieży, włamania lub dewastacji. Tego typu ubezpieczenia gwarantują już pełną ochronę, dzięki czemu właściciel nieruchomości może czuć się naprawdę bezpiecznie.

Jeśli jednak dzielimy nasz dom lub mieszkanie z innymi osobami warto zdecydować się dodatkowo na OC, czyli ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Gdy spowodujemy szkody osób trzecich (np. zalanie w wyniku awarii lub zdarzenia losowego w naszym mieszkaniu) ich szkody również zostaną pokryte z wykupionej polisy.

ubezpieczenie domu

Jak upewnić się co obejmuje ubezpieczenie domu?

Zanim podejmiemy decyzję o podpisaniu umowy ubezpieczenia, niezależnie od tego, co znajdziemy w materiałach reklamowych, warto dokładnie zapoznać się z wszystkimi zapisami dotyczącymi polisy. Co ważne, znajdują się one nie tylko w umowie, ale przede wszystkim w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia, czyli dokumentem określanym jako OWU. Jego lektura powinna być naszym obowiązkiem.

Pozwoli nam się to bowiem nie tylko zapoznać z zakresem ubezpieczenia domu, ale również kwotami odszkodowań, jakie są wypłacane w przypadku poszczególnych zdarzeń oraz ewentualnymi wyłączeniami lub okresami karencji. Nie należy bać się zadawania pytań dotyczących zapisów w tym dokumencie. Dzięki temu będziemy pewni, że ubezpieczenie jest dokładnie dopasowane do naszych potrzeb.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here