Wymiana walut w dzisiejszym świecie jest w zasadzie codziennością, chociaż oczywiście nie dla wszystkich osób. Jesteśmy mimo wszystko bardziej mobilni, Internet pozwala kupować za granicą, wyjeżdżamy na wakacje i potrzebne są nam zagraniczne pieniądze, a do tego coraz częściej zarabiamy w obcej walucie i konieczne jest jej wymienienie na walutę rodzimą. We wszystkich tych sytuacjach konieczne jest podejmowanie właściwych decyzji odnośnie wymiany, a by te można było faktycznie podejmować z korzyścią dla siebie, trzeba rozumieć szereg pojęć i zjawisk.

Aprecjacja i deprecjacja waluty

Aprecjacja waluty to sytuacja, w której jej wartość rośnie w stosunku do innej waluty, a deprecjacja to sytuacja odwrotna, w której za jednostkę waluty X otrzymuje się mniej jednostek waluty Y niż dzień wcześniej. Wartość walut względem siebie nawzajem zmienia się cały czas, dosłownie z sekundy na sekundę i trzeba być tego świadomym, ponieważ zamienienie jednej waluty na drugą, a następnie powrót do pierwszej waluty, wcale nie musi oznaczać posiadania wyjściowej sumy pieniędzy. Ceny walut, w największym uproszczeniu, ustalane są poprzez popyt i podaż na nie.

Stopy procentowe i inflacja

Inflacja jest zjawiskiem utraty wartości pieniądza w czasie lub, patrząc od drugiej strony, wzrostu cen. Stopy procentowe to z kolei ustalane przez banki centralne ceny przechowywania i pożyczania pieniędzy. Im wyższe stopy procentowe, tym lepiej posiadać daną walutę, ponieważ jej wartość nominalna szybciej rośnie. Im wyższa inflacja, tym waluta jest gorszą inwestycją, ponieważ jej wartość szybko spada.

Spread

Spread jest różnicą pomiędzy kursem średnim walut a kursem operacji, po którym następuje wymiana walut online. Spread jest zyskiem podmiotu, za pomocą którego dokonuje się wymiany walut. Jeśli robi to automatycznie bank w czasie realizowania transakcji, można spodziewać się dość wysokiego spreadu. Spready są też wysokie w kantorach, gdyż klasyczny kantor wchodzi w posiadanie waluty i wiąże się to z szeregiem ryzyk dla niego. Zdecydowanie najniższe spready posiada Amronet.pl, czyli kantor internetowy. Kantory online w ogóle to instytucje, które pozwalają wymieniać pieniądze najtaniej, czyli przy najniższym spreadzie, ponieważ nie stają się ona właścicielami waluty, a jedynie organizują proces wymiany pieniędzy z wykorzystaniem giełdy Forex.

Kantor online jest obecnie kluczową instytucją dla rynku finansowego, ponieważ ogranicza niemalże do zera koszty wymiany walut, dzięki czemu operacje te w mniejszym stopniu mają charakter spekulacji, a w większym realizacji realnych potrzeb.

Waluta wymienialna

Waluta wymienialna to waluta, którą można łatwo i bez żadnych przeszkód wymienić na inną walutę. Traktuje się to jako fakt oczywisty w stosunku do wszystkich popularnych walut, ale trzeba wiedzieć, że kraje dotknięte kryzysami ekonomicznymi lub walutowymi mogą znaleźć się w sytuacji, w której ich waluty nie będą wymienialne i wtedy nie będzie się dało zmienić posiadanej waluty tego kraju na inną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here