Wypalenie zawodowe

Wypalenie zawodowe to stan psychofizyczny organizmu, w którym pracownik odczuwa niechęć na samą myśl o pójściu do pracy. Najbardziej podatne na wypalenie zawodowe, są osoby nadwrażliwe, neurotyczne, które posiadają niską samoocenę. Bez znaczenia na wiek. Jakie są przyczyny takiego stanu? Czy ta się jakość temu zaradzić?

Przyczyny wypalenia zawodowego

Wypalenie zawodowe nie bierze się z nikąd. Powinniśmy się zastanowić w jakich sytuacjach, jesteśmy najbardziej na nie narażeni. Przede wszystkim wypalenie zawodowe jest reakcją na długotrwały stres. Z całą pewnością bardziej narażone są na nie osoby, które pracują z innymi ludźmi, nawiązujące z nimi nie zawsze udane relacje i często uczestniczące w trudnych, stresujących sytuacjach.

Wyróżnia się trzy wymiary wypalenia zawodowego:

  • wyczerpanie emocjonalne, które polega na przemęczeniu i braku możliwości regeneracji sił,
  • następnie dochodzi do cynizmu i zdystansowania się do obowiązków służbowych oraz pracowników,
  • w ostatnim etapie to pracownik ma poczucie obniżonej efektywności zawodowej.

Przeczytaj też: http://www.bystroglow.pl/komu-przysluguje-zasilek-pielegnacyjny/

Jak uniknąć wypalenia zawodowego?

Aby ustrzec się przed wypaleniem zawodowym, należy nauczyć się zachować równowagę pomiędzy życiem zawodowym, a osobistym. Praca nie może być jedynym celem w naszym życiu, poza nią każdy z nas ma również inne sprawy. Należy znaleźć sobie hobby, które będzie pozwalało nam się spełniać po godzinach, dzięki któremu będziemy mogli się zresetować i nabrać siły.

Odpoczynek jest równie ważny, gdy jesteśmy przemęczeni istnieje wtedy większe ryzyko, że dopadnie nas wypalenie. Należy unikać również wchodzenia w skomplikowane relacje z współpracownikami.

Jak poradzić sobie z wypaleniem zawodowym?

Jeżeli dopadło nas wypalenie zawodowe, na początku powinniśmy zadbać o urlop wypoczynkowy. Taka przerwa od codziennych obowiązków dobrze nam zrobi. Będziemy mogli odzyskać siły i zmienić spojrzenie na różne sprawy. Możemy również skorzystać z pomocy psychoterapeuty. Gdy to nie pomoże, ostatnią możliwością jest wypowiedzenie umowy.

Źródło: https://www.glosujbezmeldunku.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here