Rynek wynajmu magazynów od kilku lat stale rośnie, co pokazuje jak ogromne jest nimi zainteresowanie zarówno wśród polskich przedsiębiorstw, jak i firm z zagranicznym kapitałem inwestującym w Polsce. Wynajęcie magazynu, zamiast budowy własnej hali, jest znacznie wygodniejszym i często też bardziej opłacalnym rozwiązaniem. Zanim jednak zdecydujesz się na konkretną powierzchnię, sprawdź na co zwrócić uwagę.

Liderami w rankingach miejsc, w których powierzchni magazynowych powstaje najwięcej, są od kilku lat niezmiennie Warszawa i okolice oraz Górny Śląsk. Wysokie pozycje zajmują też Poznań i Kraków. Jeśli chodzi o magazyny do wynajęcia Trójmiasto wciąż pozostaje w tyle za innymi regionami Polski, ale należy do tych części kraju, gdzie wielkich magazynów buduje się coraz więcej. Bez względu jednak na region Polski, decydując się na wynajem magazynu, warto zwrócić uwagę na kilka czynników.

Po pierwsze lokalizacja

To czynnik często decydujący, gdy chodzi o wynajęcie magazynu. Dobra lokalizacja pomaga w sprawnym funkcjonowaniu firmy, ale przede wszystkim dzięki niej działalność firmy nie generuje niepotrzebnych kosztów. Jeśli np. prowadzimy firmę z dużą flotą samochodową lub firmę logistyczną magazyn nie powinien być zbyt daleko, by nie ponosić dodatkowych kosztów paliwa na dojazd do firmy. Wybierając miejsce zwróćmy uwagę na dostępność dobrych dróg (ekspresowych i autostrad), dzięki którym łatwiej w przyszłości będzie poszerzać zasięg działalności przedsiębiorstwa. Istotny jest też dostęp do komunikacji miejskiej, którą mogliby przyjeżdżać pracownicy.

Ważne jest sąsiedztwo

Wbrew pozorom to bardzo istotna kwestia, o której się często zapomina. Nie chodzi też tylko o to, choć to równie ważne, jak wyglądają plany zagospodarowania przestrzennego najbliższej okolicy. Koniecznie zorientujmy się czym zajmują się najbliżsi sąsiedzi. W przeciwnym razie możemy być zaskoczeni np. hałasem linii produkcyjnej pracującej za ścianą czy intensywnymi zapachami produktów magazynowanych przez firmę działającą na rynku chemicznym. Kłopotliwe może być również sąsiedztwo z przedsiębiorstwem generującym duży ruch na drogach wewnętrznych i dojazdowych.

Cena najmu

To kryterium, od którego często zaczynamy poszukiwania magazynu do wynajęcia czy innych nieruchomości. Nie do końca jest to słuszne postępowanie. Niska cena nie zawsze bowiem oznacza dobrą ofertę. Często tam, gdzie cena za 1 mkw jest najmniejsza, nie tylko możemy spodziewać się niższego standardu magazynu, ale również wzrostu kosztów firmy związanych np. z uciążliwymi i dość dalekimi dojazdami.

Pomoc specjalisty

Warto rozważyć też, poszukując magazynu do wynajęcia, współpracę z firmą działającą w tej branży i będącą pośrednikiem pomiędzy stronami zainteresowanymi najmem. Możemy być pewni, że wystarczy specjalistom pracującym w takiej firmie powiedzieć hasłowo np. magazyny do wynajęcia Trójmiasto, a oni znajdą dla nas najciekawsze oferty. Pomogą też wynegocjować jak najkorzystniejszą cenę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here