Kusząca pożyczka, ale czy wiarygodna firma? - jak sprawdzić uczciwość firmy w sieci?

W sieci funkcjonuje kilkadziesiąt firm pozabankowych i drugie tyle pośredników, nie wspominając o stronach, przez które również można zaciągnąć pożyczkę. UOKiK co jakiś czas ostrzega nas przed firmami, które kuszą pożyczkami, ale zajmują się wyłudzaniem danych. Niestety internet przyspieszył załatwienie wielu spraw, w tym pozyskanie pożyczki, ale oszuści nie mogą odmówić sobie skorzystania, gdy nadarza się okazja z niewiedzy klientów. A samo sprawdzenie firmy nie zajmie Ci dłużej niż 5 minut. O tym dlaczego warto i jak to zrobić, dowiesz się poświęcając chwilę na dalszą lekturę.

Wyłudzenie danych to dopiero początek

Fikcyjne firmy i te działające niezgodnie z prawem nie mają na celu udzielenia Ci pożyczki. Ale i tak mogą pozostać w Twoim życiu dłużej niż myślisz. Wyłudzenie danych to czubek góry lodowej. Możesz stracić pieniądze, jeśli uwierzysz naciągaczom bądź spłacać długie lata pożyczki, których nie zaciągnąłeś, gdy dasz się przekonać, że od pożyczki dzieli Cię krok.

Opinie klientów- ile, na jakich portalach, jaka ocena?

Wiarygodnym źródłem informacji o firmie są klienci. O każdej działającej w internecie firmie można przeczytać opinie na różnych portalach pożyczkowych i forach finansowych. Klienci wymieniają się doświadczeniami i spostrzeżeniami. Wpisz w wyszukiwarkę dowolną firmę, przykładowo opinie o Finbo, a wyświetli się kilkanaście stron, na których znajdziesz informacje o firmie i opinie klientów. Jeśli w sieci nie ma żadnego śladu firmy, poza stroną internetową, to albo jest to nowa firma i trzeba sprawdzić ją dokładniej, albo nie działa uczciwie.

Opinie klientów zdecydowanie ułatwiają wybór oferty. Dowiesz się, gdzie wnioski są rozpatrywane szybko, która firma nie wymaga nic więcej poza dowodem, jak wygląda kontakt z firmą, co w przypadku problemów ze spłatą. Jeśli w internecie nie znajdziesz żadnych opinii o firmie, to bezpieczniej będzie odpuścić ofertę, szczególnie jeśli jest niewiarygodnie kusząca.

Porównywarki pożyczek- ktoś sprawdził firmy za Ciebie

Korzystając z dużych, znanych portali pożyczkowych, masz pewność, że klikając w złóż wniosek, nie podpisujesz na siebie wyroku. Administratorzy sprawdzili każdą firmą, a i z pewnością większość doskonale znasz. A jeśli nawet któraś brzmi obco, to masz pewność, że oferta została sprawdzona i firma działa zgodnie z prawem. Porównywarki chwilówek oprócz tego, że dają pewność, co do uczciwości firmy, łączą klientów wymieniających się opiniami, przybliżają szczegóły oferty, ułatwiają wyszukanie tylko darmowych pożyczek i informują o nowościach na rynku.

CEIDG, PZIP, KNF

Firmę pożyczkową szybko sprawdzisz wchodząc na stronę Polskiego Związku Instytucji Pożyczkowych (PZIP). Członkowie muszą spełnić określone wymagania i są to firmy w pełni godne zaufania. Samodzielnie możemy sprawdzić firmę pożyczkową również w Centralnej Ewidencji Informacji Gospodarczej. Ponadto, legalnie działająca firma znajduje się w rejestrze firm pożyczkowych, prowadzonym przez Komisję Nadzoru Finansowego.

Kruczki w umowie

Poza sprawdzeniem firmy, konieczne jest zapoznanie się z treścią umowy i regulaminu. Koszty pożyczki, wszystkie oznaczone gwiazdką zapisy oraz co w przypadku, gdy zaciągniętej chwilówki przez internet nie jesteś w stanie spłacić, to absolutne minimum, które trzeba przeczytać. A wszelkie wątpliwości należy rozwiać przed podpisaniem umowy pożyczki. W końcu konsultanci siedzący po drugiej stronie ekranu, są do Twojej dyspozycji. Większość firm oferuje możliwość kontaktu na kilka sposobów, telefonicznie, mailowo, przez czat na stronie.

Choć często nie ma zbyt wiele czasu na sprawdzenie firmy i przeanalizowanie umowy, to trzeba to zrobić. Bo tym razem możesz nie mieć szczęścia.

Materiał partnera.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here