Na co należy zwrócić uwagę, wybierając kredyt gotówkowy?

Kredyty gotówkowe to „chleb powszedni” wielu Polaków. I Ty przymierzasz się do zaciągnięcia takiego zobowiązania? Sprawdź, jak wybrać korzystną formę finansowania – tak, aby była dopasowana do potrzeb oraz sytuacji materialnej.

Kredyt kredytowi nierówny, dlatego wybór przypadkowej oferty bankowej może sporo kosztować. Warto więc poświęcić choćby chwilę na przeanalizowanie dostępnych propozycji. Istnieje kilka czynników, które szczególnie należy wziąć pod uwagę.

Rzeczywista roczna stopa oprocentowania

Większość osób zwraca uwagę przede wszystkim na oprocentowanie nominalne. Tymczasem jest to parametr, który uwzględnia wyłącznie naliczane odsetki. Trzeba przy tym pamiętać, że kredyt to także inne dodatkowe koszty, np. prowizja, opłata przygotowawcza, ubezpieczenie. Dlatego znacznie bardziej wiarygodnym kryterium jest rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO). Uwzględnia zarówno odsetki, jak i koszty pozaodsetkowe.

Maksymalna kwota kredytu

To, ile maksymalnie można pożyczyć, jest dość istotnym kryterium. Często kredyty gotówkowe opiewają na dość niskie kwoty – rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych. Warto więc sprawdzić dostępne oferty – szczególnie, jeśli potrzebujesz dużo większej gotówki. Przykładowo, Kredyt Gotówkowy w Getin Banku daje dostęp nawet do 200 00 zł – pod warunkiem odpowiednio wysokiej zdolności kredytowej.

Okres kredytowania

Wiele kredytów gotówkowych ma to do siebie, że są udzielane na dość krótki czas. W przypadku dużych kwot, miesięczna rata staje się wysoka. Jeśli zależy Ci na jej obniżeniu, poszukaj kredytu z długim okresem kredytowania – nawet do 10 lat. Dzięki temu, w elastyczny sposób będziesz mógł dopasować czas spłaty do swoich możliwości finansowych.

 Wymagane formalności

Kredyty gotówkowe często przyznawane są w oparciu o uproszczone procedury, jednak wiele zależy od polityki konkretnego banku. Przed złożeniem wniosku zapoznaj się z wymaganiami w zakresie formalności. Sprawdź, gdzie możesz dostarczyć tylko oświadczenie o wysokości dochodów, a gdzie jest wymagane zaświadczenie od pracodawcy itp.

Kredyt gotówkowy – czy to się opłaca?

To zależy – chciałoby się odpowiedzieć na tak postawione pytanie. Na pewno dobrze wybrany kredyt gotówkowy niesie za sobą wiele korzyści. Wśród najważniejszych zalet wymienić można:

  • zachowanie płynności finansowej poprzez rozłożenie wydatków na miesięczne raty,
  • możliwość sfinansowania zakupu bez konieczności oczekiwania na przypływ gotówki.

Pamiętaj, aby kredyt gotówkowy spłacać w terminie. Dzięki temu zbudujesz pozytywną historię kredytową i nie będziesz mieć problemów z zaciąganiem kolejnych zobowiązań.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here